Polacy na frontach II wojny światowej

13.04.2016 aktualizacja 20.07.2016

Obchody 71. rocznicy wyzwolenia Stalagu 6C Oberlangen

We wtorek odbyły się obchody 71. rocznicy wyzwolenia Stalagu 6C Oberlangen - ich głównym punktem były uroczystości w Meppen (Niemcy), gdzie mieścił się obóz. Stalag w Oberlangen został wyzwolony 18 kwietnia 1945 r. przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

"Jeśli za trudy i straty polskiej dywizji pancernej należą się jakieś kwiaty rzucone serdeczną ręką, to tymi kwiatami było uwolnienie w wyniku działań obozu i odtąd Oberlangen stał się dla żołnierza polskiej 1. Dywizji Pancernej pierwszą cząstką wyzwolonej Polski" – przytaczał słowa generała Stanisława Maczka p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Oberlangen.

Dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych możliwy był udział w obchodach kobiet wyzwolonych z obozu jenieckiego przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka.

„To dla mnie ogromny zaszczyt być wraz z Paniami w 71. rocznicę wyzwolenia obozu przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. Wiem, jak ważny jest dla Pań ten dzień. To rocznica pierwszego dnia wolności i wspomnienie chwil, gdy po miesiącach cierpień i poniewierki ujrzały Panie znów polskie orły na wojskowych sztandarach i czapkach. Dziękuję Paniom - "Dziewczętom z Oberlangen", że chcecie utrwalać pamięć o tamtych chwilach i dzielić się wspomnieniami z młodym pokoleniem. Mogą w tym Panie zawsze liczyć na moje wsparcie i pomoc. Jesteście dla nas - żeby odwołać się do słów generała - +kwiatami polskiego patriotyzmu+" – podkreślał Jan Józef Kasprzyk

Obóz zbudowano we wrześniu 1933 roku i oddano jako obóz karny dla obywateli Niemiec, którzy zostali uznani za szkodliwych dla rządu hitlerowskiego. Jednakże po szybkim zwycięstwie nad Francją w maju 1940 roku więźniów tych wywieziono do obozów koncentracyjnych, a w czerwcu do Oberlangen przywieziono około 1400 polskich oficerów z walk wrześniowych 1939.

W kwietniu 1941 roku wywieziono polskich oficerów do innego obozu, a po ataku Hitlera na Rosję do oflagu trafiło ponad 2000 jeńców sowieckich. We wrześniu 1943 roku przybyło około 5000 włoskich oficerów uwięzionych po kapitulacji Włoch. Z kolei w listopadzie 1944 roku przyjechały pierwsze transporty z Polkami, podoficerami i szeregowymi z Powstania Warszawskiego.

18 kwietnia 1945 r. patrol z 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka wyzwolił obóz. W stalagu było 1728 kobiet, a następnego dnia do obozu przyjechał sam Generał witając kobiety-żołnierzy AK w imieniu Rzeczypospolitej.

Źródło: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL