Wojna polsko-bolszewicka

08.11.2011 aktualizacja 18.07.2016

Bitwa Warszawska 1920. Fakty i mity - dwa obrazy narodowej epopei

9 listopada 2011 r. o godz. 15.30. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20 rozpocznie się dyskusja panelowa poświęcona dwóm wizjom Bitwy Warszawskiej: obrazowi Jerzego Hoffmana w filmie Bitwa Warszawska. 1920 i Grzegorza Nowika w książce Wojna Światów 1920. Bitwa Warszawska. W rozmowie udział wezmą m.in.: dr Marek Tarczyński, ppłk dr Juliusz Tym, red. Tadeusz Górny, Konrad Paduszek, prof. Grzegorz Nowik.

Bitwa nazywana „Cudem nad Wisłą” przeszła do narodowej legendy i obrosła wieloma mitami. Co należy do faktów, a co do mitów?  Spotkanie będzie okazją do refleksji historycznej nie tylko o wydarzeniach związanych z wojną 1920 roku, ale i sposobie przekazywania wiedzy i emocji z nią związanych współczesnym pokoleniom, których pamięć nie sięga pierwszych lat Polski Niepodległej. 

Organizatorzy: DSH, Muzeum Józefa Piłsudskiego, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Wojskowe Biura Badań Historycznych

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL