Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Kino Kultura w Warszawie oraz Kino Polonia w Łodzi zapraszają na projekcje filmu „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda, które odbywać się będą od 4 do 6 października w Kinie Kultura.
Na początku, w roku 1900, była powieść Henryka Sienkiewicza o czytelnym – w czasie wzmożonych prześladowań Polaków w zaborze pruskim – przesłaniu. Ponad pół wieku później, w roku 1959, peerelowskie władze postanowiły wykorzystać Krzyżaków z ich uproszczoną wizją historii jako polityczną demonstrację przeciw „odradzającemu się rewizjonizmowi niemieckiemu”. Reżyserię powierzono Aleksandrowi Fordowi, a przygotowanie scenariusza Jerzemu Stefanowi Stawińskiemu, który – po raz pierwszy i zarazem ostatni – zgodził się dokonać adaptacji cudzego tekstu. Praca ta zajęła mu tylko 2 tygodnie i była, co podkreślał, łatwa, czysta i przyjemna. Nie bez powodu mówi się, że Sienkiewicz, gdyby urodził się kilkadziesiąt lat później, byłby wziętym scenarzystą filmowym.
Wypróbowany sienkiewiczowski wzorzec – trochę batalistyki, odrobina polityki i szczypta romansowych perturbacji – w średniowiecznych realiach. Tragiczna miłość Zbyszka z Bogdańca i Danusi, ojcowski dramat wojowniczego Juranda ze Spychowa, a w tle narastający polsko-krzyżacki konflikt, którego kulminacją będzie bitwa pod Grunwaldem.
Pierwszy polski supergigant historyczny zrealizowany na zamówienie władz z okazji 550. rocznicy grunwaldzkiego zwycięstwa. Spektakularna ekranizacja popularnej powieści, mimo obciążeń ideologicznych ciągle imponująca stroną wizualną. A przede wszystkim kasowy przebój i najchętniej oglądany polski film wszechczasów.
Filmy pokazane w cyklu "Kino bez napisów" to dzieła największych mistrzów polskiej kinematografii. Obraz i dźwięk zostały przeniesione z nośnika analogowego (taśmy celuloidowej) na nośnik cyfrowy. Jest to żmudny proces polegający na skanowaniu negatywu filmu. Z każdej klatki usuwane są zabrudzenia, rysy, pleśnie, tuszowane są uszkodzenia mechaniczne, rozjaśniany jest obraz oraz korygowane są kolory. Ścieżka dźwiękowa oczyszczana jest z szumów, trzasków i zakłóceń. Dzięki temu tło muzyczne staje się bardziej wyraziste, a dialogi czytelniejsze.
W ramach jesiennych pokazów polskich filmów historycznych zaprezentowane zostaną także: "Eroica" (reż. Andrzej Munk; 11 - 13 października), "Popiół i diament" (reż. Andrzej Wajda, 18 - 20 października) oraz "Zaduszki" (reż. Tadeusz Konwicki, 25 - 27 października).