"Harry–tunel do wolności" to pierwszy polski dokument o największej ucieczce II Wojny Światowej. Premiera 8 grudnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest Emito.net.
W "Wielkiej Ucieczce" wzięło udział 41 Brytyjczyków, 6 Polaków oraz Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Norwegowie, Czesi i po jednym jeńcu z Belgii, Francji, Grecji, Holandii i Litwy. W sumie 76 osób.
Tego filmu nie tworzą suche wspomnienia czy pożółkłe, archiwalne dokumenty. Lecz pasja współczesnych mieszkańców Żagania.
Obóz Stalag Luft III powstał w niemieckim mieście Sagan (obecnie Żagań), na wschodnich rubieżach III Rzeszy. Dziś jest to malownicze miasteczko na zachodzie Polski. Jego mieszkańcy stworzyli grupę rekonstrukcji historycznych nazywając ją właśnie "Sagan".
Zafascynowani historią, chcąc oddać hołd alianckim bohaterom postanowili odtworzyć atmosferę Wielkiej Ucieczki, w której przygotowaniu uczestniczyło ponad 600 osób. W głębokiej konspiracji na przełomie 1943 i 1944 roku wykopano 110-metrowy tunel którym zbiegło 76 jeńców.
Film pokazuje to niezwykłe przedsięwzięcie w trzech płaszczyznach. Widzimy codzienne życie w mieście, które przenika historia "Wielkiej Ucieczki". Ona z kolei przemienia zwykłych mieszkańców w bohaterów sprzed lat.
Mieszkańcy Żagania odtwarzają realia jenieckiego obozu dla pilotów z całego świata, by zrozumieć marzenia i emocje, które towarzyszyły ich bohaterstwu. W fabularyzowanych scenkach grają z pasją i autentyzmem.
Pomysł filmu powstał już wiosną 2010 roku, a pierwsze zdjęcia ekipa Andrzeja Słodkowskiego nakręciła dokładnie w 67 rocznicę ucieczki, w nocy z 24 na 25 marca 2011. Właśnie zakończyła się produkcja. Premierowy pokaz odbędzie się 8 grudnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
To najlepsze miejsce dla tej prezentacji. Wielka Ucieczka skończyła się tragicznie, bo tylko 3 aliantom udało się skutecznie zbiec. Reszta została schwytana, a 50 z nich na osobisty rozkaz Hitlera rozstrzelana.
Czy to oznacza, że ich brawurowy czyn był pozbawiony sensu? To pytanie zadają sobie w filmie mieszkańcy Żagania. Tak samo jak od lat historycy w przypadku Powstania Warszawskiego.
Promując ten film grupa rekonstrukcyjna ma jeszcze jeden cel. Dzieląc się swoją pasją chce edukować. Nie tylko Polaków ale też m.in. Brytyjczyków, których piloci w większości więzieni byli w Stalagu Luft III.
Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii współczesna wiedza na ten temat jest coraz mniejsza. Ostatnio jedna z brytyjskich, popularnych gazet napisała, że Stalag Luft III był "polskim obozem koncentracyjnym". Właśnie z niewiedzy.
Premiera filmu będzie okazją do spotkania się z reżyserem Andrzejem Słodkowskim, członkami grupy "Sagan", historykami i twórcami filmu.
Patronem medialnym jest Emito.net – Polski Portal w Wielkiej Brytanii.
Dodatkowych informacji udziela w Polsce Paweł Lichtański - tel. +48 505026868 p.lichtanski@um.zagan.pl