
Po kilkuletniej nieobecności na dziedziniec honorowy przed pałacem w Nieborowie powróciły dwie okazałe rzeźby lwów - poinformowała w piątek (11 kwietnia) kuratorka Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antczak. Kamienne lwy stanęły po obu stronach podjazdu. Remont był możliwy dzięki programowi "Łódzkie ratuje zabytki".
Znany bywalcom Nieborowa podjazd od strony dziedzińca honorowego zwieńczony dwoma podestami, na których ustawiono okazałe figury lwów, został zaaranżowany w międzywojniu przez ówczesnego właściciela majątku Janusza Radziwiłła. Charakterystyczne lwy pochodzą od zaprzyjaźnionej z Radziwiłłami rodziny Tyszkiewiczów z Landwarowa pod Wilnem i przez lata pełniły rolę strażników nieborowskiej rezydencji.
W latach 2019-2022 rzeźby były poddawane konserwacji na Wydziale Konserwacji Kamienia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na powrót na cokoły czekały, aż zostaną zakończone prace przy podjeździe do pałacu. W ubiegłym roku został on odnowiony za blisko 490 tys. zł, z czego 150 tys. zł stanowiła dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach programu "Łódzkie ratuje zabytki".
Lwy powróciły do pełnienia dawnej, ceremonialnej funkcji – witają gości i nadają miejscu odświętny charakter. Stanowią część większego założenia architektoniczno-ogrodowego, w którym każdy element miał swoje miejsce i znaczenie. W czasach świetności pałacu ich obecność była nie tylko wyrazem dobrego gustu, ale też pewnej symboliki: oto dom, który stoi na straży polskiej kultury, tradycji i wartości. Współcześnie lwy w Nieborowie są atrakcją dla turystów i świadectwem dbałości o dziedzictwo kulturowe.
Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii to jedne z najcenniejszych, a jednocześnie tak dobrze zachowanych zabytków w województwie łódzkim.
Radziwiłłowie byli właścicielami Nieborowa przez ponad 170 lat - od 1774 r.; stworzyli m.in. otaczający go kompleks parkowy Arkadia, a pod koniec XIX wieku Manufakturę Majoliki. Po II wojnie światowej Nieborów został znacjonalizowany, a pałac stał się oddziałem Muzeum Narodowego. Obecnie w kompleksie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku i muzeum majoliki.(PAP)
agm/ dki/