Prezydent Grecji Karolos Papoulias zwiedził we wtorek b. niemiecki KL Auschwitz. Pod ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11 i pod pomnikiem ofiar obozu w b. Auschwitz II-Birkenau oddał hołd zgładzonym. To świadczy o upadku ludzkości - mówił po obejrzeniu ekspozycji muzealnej.
Polak Tadeusz Wiejowski był pierwszym więźniem niemieckiego obozu Auschwitz, który z niego uciekł. Niemcy za karę przeprowadzili apel, podczas którego zmarł polski Żyd Dawid Wongczewski i stał się pierwszą ofiarą obozu. W sobotę przypada 73. rocznica tych wydarzeń.
Krzyżem kawalerskim Orderu Świętego Karola, najwyższego odznaczenia Księstwa Monako, został uhonorowany dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński – podało w piątek Muzeum.
23 kraje wsparły fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zadeklarowane wpłaty sięgnęły 100 mln euro, z czego 47 mln jest już na kontach – podał w środę po zakończeniu w Warszawie obrad rady fundacji Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Niemiecki KL Auschwitz jako ośrodek zagłady Żydów, obóz koncentracyjny i miejsce dehumanizacji ukaże nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz, której scenariusz był zasadniczym tematem zakończonych we wtorek dwudniowych obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Ostatni komendant niemieckiego obozu Auschwitz Richard Baer zmarł 17 czerwca 1963 roku w niemieckim areszcie, oczekując na proces. Sprawował funkcję od maja 1944 roku do ewakuacji w styczniu 1945 roku. Służył także w innych obozach.
Węgierska prokuratura postawiła we wtorek 98-letniemu Laszlo Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych, uzasadniając to jego udziałem w deportowaniu Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.
Kiedy trafiłem do Sonderkommando było tak, jakbym do piekła trafił - wspominał w wywiadzie rzece były więzień Auschwitz, ostatni żyjący w Polsce członek Sonderkommando, bezpośredni świadek zagłady węgierskich Żydów. Henryk Mandelbaum zmarł 5 lat temu.
Powstała angielska i niemiecka wersja językowa filmu dokumentalnego o losach pięciu Polaków, więźniów z pierwszego transportu do niemieckiego obozu Auschwitz – poinformowała w piątek oświęcimianka Gabriela Mruszczak, która zrealizowała obraz.
73. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz została upamiętniona w piątek w Oświęcimiu. W uroczystości uczestniczyło kilku byłych więźniów. 14 czerwca 1940 roku uważany jest za dzień, w którym obóz zaczął działać.