Uroczysta msza święta w byłym niemieckim obozie Auschwitz będzie kulminacją uroczystości 73. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów, które odbędą się 14 czerwca w Oświęcimiu - podało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.
Pomnik w kształcie odwróconej litery "B", nawiązujący do napisu "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym) nad bramą wjazdową do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, od środy przypomina w centrum Berlina o odwadze i oporze więźniów.
Nowy autobus otrzymało Państwowe Muzeum Auschwitz od koncernu motoryzacyjnego Volkswagen i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Pojazd będzie bezpłatnie przewoził odwiedzających między oddalonymi od siebie o 2 km obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.
Komunikat przypominający o pierwszym transporcie polskich więźniów do obozu Auschwitz usłyszą w piątek, w 73. rocznicę wydarzenia, podróżni na 13 dworcach kolejowych w Polsce – podał Grzegorz Rosengarten z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.
Magazyny, w których przechowywane są walizy należące do ofiar niemieckiego obozu Auschwitz, modernizuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przede wszystkim zamontowano nowoczesne szafy na te obiekty - podało w poniedziałek biuro prasowe placówki.
Wspomnienia Heleny Dunicz Niwińskiej, byłej więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz, która była skrzypaczką w obozowej orkiestrze w Birkenau, ukazały się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz – poinformowało muzeum.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyjedzie 13 czerwca do Polski, by wziąć udział w otwarciu na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej, stałej ekspozycji poświęconej zagładzie Żydów – poinformował w poniedziałek rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.
Uroczysta msza święta w byłym niemieckim obozie Auschwitz będzie kulminacją uroczystości 73. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów, które odbędą się 14 czerwca w Oświęcimiu - podało w piątek Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich.