Podkreślenie współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa kolektywnego, odrzucenie koncepcji Rosji jako politycznego partnera, to wątki wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena, pod którymi możemy się w pełni podpisać – mówi PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Władysław Bartoszewski przez całe życie angażował się na rzecz pojednania i zbliżenia polsko-niemieckiego - podkreślił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w 99. rocznicę urodzin zmarłego sześć lat temu Władysława Bartoszewskiego.
Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inicjatyw w ramach piątej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii (Polish Heritage Days, PHD) – informuje w czwartek ambasada RP w Londynie.
Ważne i bardzo oczekiwane wsparcie Inicjatywy Trójmorza przez sekretarza stanu USA – napisał na Twitterze prezydencki minister Krzysztof Szczerski, odnosząc się do oświadczenia Anthoney'ego Blinkena.
Podsumowanie 30 lat współpracy i zakreślenie planów na przyszłość, a także walka z pandemią Covid-19 i związane z tym przyspieszenie programu szczepień były najważniejszymi tematami szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, który odbył się w środę w Krakowie.
Premierzy Polski i Węgier: Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán w środę wieczorem złożyli kwiaty przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda uhonorował we wtorek, w 103. rocznicę odzyskania przez kraj niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” Marcina Łapczyńskiego, radcę ministra w MKiDN RP, byłego dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie.
Sąd kasacyjny w Petersburgu utrzymał we wtorek wyrok 13 lat więzienia dla działacza Stowarzyszenia Memoriał Jurija Dmitrijewa oskarżonego o czyny seksualne wobec niepełnoletniej przybranej córki. Adwokaci historyka zapowiedzieli, że zwrócą się do Sądu Najwyższego.
Tablicę pamiątkową w językach polskim, słowackim i czeskim odsłonięto w poniedziałek w Wyszehradzie z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej. W uroczystości uczestniczyli ambasadorowie krajów V4, w tym reprezentujący Polskę Jerzy Snopek.
Dwie nowe wystawy poświęcone Grupie Wyszehradzkiej zostały przygotowane w Instytucie Polskim w Budapeszcie w poniedziałek, w 30. rocznicę powstania Grupy V4. Trzecią ekspozycję można oglądać już od końca stycznia w budapeszteńskiej galerii Platan.