"Przyroda to pamiątka raju. Ludzie sami skazali się na wygnanie z raju. Można powiedzieć, że dziś niszcząc przyrodę w dalszym ciągu opuszczamy raj" - pisał ks. Jan Twardowski, poeta, który dostrzegał boskość natury i mógłby patronować ekologom. 18 stycznia mija 15 lat od jego śmierci.
W poniedziałek po feriach do nauki wracają uczniowie. Najmłodsi - z klas I-III szkół podstawowych, wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Uczniowie starsi będą się uczyć zdalnie. Nauka stacjonarna w klasach IV-VIII i w szkołach średnich jest zawieszona do 31 stycznia.
Testy na SARS-CoV-2 wykonano u blisko 134 tys. nauczycieli klas I–III szkół podstawowych i pracowników szkół; wyniki otrzymało 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2422 osoby tj. 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki – informuje PAP resort edukacji i nauki.
Bydgoszcz zarezerwowała na ten rok 1,5 mln zł na Program Wsparcia Zabytków, z czego zdecydowana większość środków zostanie przeznaczona jako dotacje na prace konserwatorskie w budynkach, które nie należą do miasta. Obecnie trwa nabór wniosków.
333 tys. zł wsparcia trafi do uczących się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu studentów pochodzących z Białorusi. Uczelnia poinformowała, że stypendia otrzyma 37 osób mających białoruskie obywatelstwo.
Niedziela jest ostatnim dniem ferii zimowych, które dla wszystkich województw były w tym samym terminie. W poniedziałek do szkół wracają klasy I–III podstawówek. Starsi uczniowie będą mieli zdalne nauczanie.
Szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci – zapewniają kuratorzy i przedstawiciele samorządów – organów prowadzących placówki. W poniedziałek uczniowie klas I–III podstawówek wracają do nauki stacjonarnej w szkołach; powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym.
Stałe grupy uczniów, przyporządkowani do nich ci sami, stali nauczyciele, stałe sale lekcyjne, taka organizacja zajęć, by klasy nie miały kontaktu z pozostałymi – takie zalecenia znalazły się w wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I–III szkół podstawowych.
98-letni weteran AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień w ramach rządowej kampanii #SzczepimySię. „Urodziłem się w 1923 r., młodość zabrała mi wojna. Dziś mam 98 lat, mam dla kogo żyć, ty również. Bądź bohaterem, zaszczep się” – przekonuje pułkownik w spocie wideo.
Dyrektor szpitala psychiatrycznego w Radomiu Mirosław Ś. został oskarżony w sprawie wycięcia bez pozwolenia konserwatora zabytków 36 drzew z otaczającego kompleks szpitalny parku. Wycinkę przeprowadzono w związku z budową dróg pożarowych.