Żołnierze Wyklęci nie byli pierwszymi, którzy walczyli w beznadziejnych warunkach; przed nimi byli powstańcy styczniowi - przypomniał w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas lekcji historii dla młodzieży w jednej ze szkół w Puławach na Lubelszczyźnie. W piątek przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniający tych Polaków, którzy - często z bronią w ręku - walczyli po 1945 r. z sowietyzacją Polski i byli za to represjonowani przez komunistyczne władze.
Katowicki IPN ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego - bitych, skazywanych na karę śmierci i mordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie anonimowo grzebanych.
Losy ponad dwudziestu żołnierzy podziemia niepodległościowego przypomina wystawa otwarta w piątek w centrum Białegostoku. W związku z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotował ją IPN. Wystawę "Żołnierze wyklęci. Pamiętamy. Polskie podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie 1944-1957", można oglądać na fotogramach przy budynku kina "Ton", gdzie przed laty odbywały się publiczne procesy polityczne żołnierzy podziemia. Przy tablicy pamiątkowej na budynku złożono kwiaty.
„Kochaliśmy Go. Jak Ojca i jak Przyjaciela” – pisał Leon Kruczkowski w „Życiu Warszawy” po śmierci Stalina. Publikowane wówczas wypowiedzi, artykuły i wiersze, tworzyły atmosferę, którą Jan Nowak Jeziorański oceniał jako „dni największego poniżenia polskiej inteligencji twórczej”.
Kilkaset osób wzięło udział w poznańskim Marszu pamięci, którym uczczono w piątek bohaterów podziemia niepodległościowego. W uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli kombatanci, mieszkańcy, młodzież.
Żołnierzy Wyklętych spotkał straszny los, ale ich poświęcenie miało głęboki sens - mówił szef MON Tomasz Siemoniak przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, oddając hołd polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. W piątek przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, której oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Odsłonięciem tablicy upamiętniającej żołnierzy wyklętych w Cieszynie, licznymi koncertami, spotkaniami z kombatantami, wykładami oraz prezentacją tomiku poezji o. Łukasza Buksy uczczono w piątek Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w woj. śląskim.
Prezydent Bronisław Komorowski w piątek - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - oddał hołd żołnierzom Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, pochowanym na cmentarzu parafialnym w Rykach (Lubelskie). Prezydent złożył wieniec na zbiorowej mogile żołnierzy AK i WiN, pochodzących z Ryk i działających w podziemiu niepodległościowym na tych terenach. W chwili składania kwiatów odegrany został wojskowy sygnał "Śpij kolego".
Władze miasta i województwa uczciły Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" składając w piątek w Opolu wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. Wieczorem z tej okazji odbył się w Opolu marsz środowisk prawicowych.