Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na wystawę "Zbrodnia i kara. Procesy niemieckich zbrodniarzy w Krakowie 1946-1948", która została otwarta 14 grudnia br. o godz.12.00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, ul. Senacka 3.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku ma rozstrzygnąć, czy należy usunąć dwie informacje z książki poświęconej obławie augustowskiej z lipca 1945 roku, wydanej przez IPN. Jedna z osób wymienionych w książce domaga się też przeprosin od jej autorki. Chodzi o książkę Alicji Maciejowskiej "Przerwane życiorysy - Obława Augustowska, lipiec 1945 r.", wydaną w 2010 roku przez oddział IPN w Białymstoku. Obława augustowska to akcja NKWD, w wyniku której życie straciło ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego w Polsce.
Multimedialny komiks „Amnestia”, opowiadający o rozbiciu przez antykomunistycznych partyzantów radomskiego więzienia w 1945 r., opracował oddział IPN w Lublinie. Komiks ma formę aplikacji do zainstalowania na tabletach i smartfonach.
Były wiceszef departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Wiktor L. został oskarżony przez pion śledczy IPN w sprawie bezprawnego pozbawiania wolności więźniów politycznych z lat stalinizmu. Grozi mu do 10 lat więzienia. Nie przyznał się do zarzutów. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia - poinformował w komunikacie prasowym prok. Piotr Dąbrowski, naczelnik pionu śledczego oddziału IPN w Warszawie.
Plenerową wystawę zdjęć dokumentujących wejście Armii Czerwonej do Kielc w styczniu 1945 roku można oglądać od niedzieli na kieleckim rynku. "Fotografie obrazują powagę i tragizm tamtych dni" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Kielc dr Jan Główka.
Sprawa stalinowskiego strażnika więziennego z Wronek sądzonego za zbrodnię przeciwko ludzkości wróci na wokandę – zdecydował we wtorek opolski sąd okręgowy. IPN zarzucił Konradowi K. przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad więźniami w latach 1948-1954. 85-letni dziś Konrad K. we wrześniu ub. r. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu.
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Delegatura IPN w Radomiu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950”, które odbędzie się 14 lutego o godz. 14.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Kowali (Kowala 103).
W Bielsku Podlaskim uczczono w sobotę pamięć ofiar pacyfikacji pięciu okolicznych wsi, która miała miejsce zimą 1946 roku, oraz pamięć grupy furmanów, rozstrzelanych przez oddział niepodległościowego podziemia kpt. Romualda Rajsa "Burego".
V Marsz na Zgodę przeszedł w sobotę ulicami Katowic, Chorzowa i Świętochłowic. Jego uczestnicy po południu dotarli pod bramę dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie, by oddać hołd Górnoślązakom, ofiarom represji komunistycznych w latach 1945-1948. Marsze na Zgodę organizuje Ruch Autonomii Śląska. Od dwóch lat, gdy lider Ruchu Jerzy Gorzelik został członkiem zarządu woj. śląskiego, uroczystości mają charakter oficjalny.