Życie św. siostry Faustyny Kowalskiej i miejsca, z którymi była ona związana, opisuje biografia świętej wydana właśnie przez wydawnictwo Znak.
Pierwsza prezentacja książki "Siostra Faustyna. Biografia Świętej" odbyła się w środę w krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Publikacja ma imprimatur kard. Stanisława Dziwisza, zawiera też fragmenty "Dzienniczka" św. s. Faustyny.
"Zaskoczyło mnie to, że osoba, przedstawiana najczęściej jako postać niemal nieziemska, rozmodlona, była bardzo radosna, żywa, pełna temperamentu. Była po prostu normalną kobietą" - powiedziała PAP autorka książki, dziennikarka "Rzeczpospolitej" Ewa K. Czaczkowska.
Autorka uściśliła wiele drobnych faktów z życia Heleny Kowalskiej (która po wstąpieniu do zakonu przyjęła imię Faustyna), np. ustaliła miejsce jej pobytu w Warszawie w 1924 r. - trafiła ona jako służąca do domu Aldony i Samuela Lipszyców przy ul. Smolnej 30. Czaczkowska opisała też rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, który przez długie lata nie były uznawany przez Kościół.
Ewa K. Czaczkowska: "Zaskoczyło mnie to, że osoba, przedstawiana najczęściej jako postać niemal nieziemska, rozmodlona, była bardzo radosna, żywa, pełna temperamentu. Była po prostu normalną kobietą".
"O świętej Faustynie napisano już wiele książek, ale ta wydaje się być wyjątkowa i potwierdza, że siostra Faustyna odsłania przed nami ciągle nowe tajemnice. Postać św. Faustyny, znanej dziś całemu światu Apostołki Bożego Miłosierdzia, budzi ciągle wielkie zainteresowanie" - powiedział metropolita krakowski. "Siostra Faustyna budzi podziw i fascynację. Jest jednak również wielkim wyzwaniem dla współczesnego świata. Przypomina nam, że każdy człowiek jest wezwany do przyjaźni z Bogiem i może go spotkać w świecie pełnym przeciwieństw, nieporozumień i wojen" - mówił kard. Dziwisz.
Przypomniał, że bł. Jan Paweł II darzył s. Faustynę wielką czcią, stawiając ja pośród najwybitniejszych mistyków chrześcijaństwa.
Dyrektor Wydawnictwa Znak Danuta Skóra powiedziała, że w książce jest wiele przykładów ludzi sceptycznych wobec objawień św. Faustyny, które "autorka uczciwie i z duża pieczołowitością opisała".
Bp Jan Zając rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach przyznał, że był początkowo sceptyczny wobec tej książki, ale jego sceptycyzm prysł po przeczytaniu pierwszych wydruków. "Ta książka w sposób prosty, reporterski przekazuje prawdę o Miłosierdziu Bożym i o postaci, które to orędzie przekazywała światu" - mówił bp Zając.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się w 1905 r. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. W Płocku, 22 lutego 1931 r., w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Swoje przeżycia mistyczne Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 "Dzienniczku". W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach.
18 kwietnia 1993 r. papież Jan Paweł II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku.(PAP)
wos/ itm/