"Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć" - taki tytuł będzie nosił wybór prywatnych listów Henryka Sienkiewicza, który Państwowy Instytut Wydawniczy opublikuje we wrześniu z okazji obchodzonego właśnie Roku Sienkiewiczowskiego.
W Roku Sienkiewiczowskim, ustanowionym przez Sejm i Senat RP dla uczczenia setnej rocznicy śmierci pisarza i sto siedemdziesiątej rocznicy jego urodzin, Państwowy Instytut Wydawniczy wydaje wybór listów, które były skierowane do rodziny i najbliższych przyjaciół.
Wśród adresatów znalazły się tu osoby z kręgu najbliższych krewnych i przyjaciół artysty, m.in. szwagierki Jadwigi Janczewskiej, Karola Potkańskiego, Stanisława Witkiewicza czy Marii Skłodowskiej-Curie.
"Dzięki realizmowi tej korespondencji otrzymujemy sugestywny i plastyczny opis życia w Europie przełomu XIX i XX wieku, dzięki jej liryzmowi poznajemy bogatą osobowość Pisarza, a dzięki humorowi - jego przekorną żartobliwość, nadającą listom nieprzeparty wdzięk" - pisze we wstępie do książki prof. Maria Bokszczanin.
Henryk Sienkiewicz prowadził bardzo obszerną korespondencję. Szacuje się, że z 15 tys. listów napisanych przez niego w ciągu całego życia zachowało się zaledwie 3 tys. skierowanych do 450 osób, a nadsyłanych z różnych stron Polski, Europy i Ameryki przez "wiecznego tułacza", piszącego swe powieści po hotelach i pensjonatach górskich i nadmorskich.
Pełne wydanie listów ukazało się w Państwowym Instytucie Wydawniczym w latach 1977– 2009. Dopełnieniem książki jest Pokłosie epistolarne – listy niepublikowane, które wypłynęły na światło dzienne już po wydaniu pięciotomowej edycji. Tom "Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć" będzie dostępny w sprzedaży od 19 września. (PAP)
aszw/ agz/