07.06.2018

„Mundial Historia. Od Urugwaju do Rosji”

autor: Jerzy Cierpiatka, Marek Latasiewicz, Mirosława Nowak
„Mundial Historia. Od Urugwaju do Rosji” „Mundial Historia. Od Urugwaju do Rosji”

Krakowscy dziennikarze Jerzy Cierpiatka, Marek Latasiewicz i Mirosława Nowak są autorami obszernego albumu „Mundial Historia. Od Urugwaju do Rosji”.

Wszystkie 20 finałów piłkarskich mistrzostw świata autorzy opisują i dokumentują bardzo dokładnie. W każdym rozdziale otrzymujemy historie danego mundialu, osobliwości imprezy ale też szczegółowe statystyki.

A zaczyna się całość od prezentacji Julesa Rimeta pomysłodawcy światowych rozgrywek. Rimet był piłkarzem, prawnikiem potem działaczem  sportowym. Podczas pierwszej wojny został odznaczony Krzyżem Wojennym za heroiczna postawę. Wybór inauguracyjnego mundial padł na Urugwaj i gospodarze byli jego pierwszymi zwycięzcami. Szczególnie ciekawe będą dla czytelników opisy imprez z naszym udziałem.

Wystąpiliśmy tylko 7 razy ale osiągnięcia mamy większe niż bardziej kojarzone z futbolem nacje, bo zdobyliśmy dwukrotnie medale. Jeśli mowy o piłce to pojawiają się gwiazdy. Pierwszą był Ernest Wilimowski, który w jedynym rozegranym przez nas meczu na mundialu we Francji w 1938 roku strzelił Brazylii cztery gole.

Nikt już w świecie tego nie dokonał. Oczywiście poprzez prezentowanych Latę, Deynę, Bońka, Nawałkę dochodzimy do obecnej gwiazdy Roberta  Lewandowskiego, który debiutuje w mistrzostwach. Album jest pięknym dziełem edytorskim. Zawiera zdjęcia i przejrzyste tabele.

Wpatrujemy się w zestaw spotkań Polaków i oczami wyobraźni wpisujemy wyniki. Polska-Senegal….. Książkę wydało wydawnictwo Arena.

kn

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL