Walka o niepodległość 1914-1918

18.11.2018

„Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

autor: Robert Stasiak, Piotr Kotecki
„Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości” „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Komiks inspirowany wydarzeniami z życia marszałka Józefa Piłsudskiego wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Publikacja powstała w ramach konkursu ogłoszonego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autorami komiksu „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości” są Robert Stasiak (scenariusz) oraz Piotr Kotecki (rysunki). Obaj twórcy pochodzą z Bełchatowa (Łódzkie).

Jak powiedział PAP Stasiak, jednym z głównym pomysłów podczas tworzenia komiksu było to, aby nie przedstawiać Piłsudskiego w roli męża stanu. „To nie było przecież tak, że już np. w czasach rewolucyjnych było z góry wiadomo, że stanie się on bohaterem narodowym Polski” – wyjaśnił.

„Pokazaliśmy Piłsudskiego jako zwykłego człowieka, który ma pewne przyzwyczajenia i słabości, ale który też dzięki pewnym cechom charakteru i konsekwencji w działaniu dążył do swojego głównego celu czyli odzyskania wolności przez państwo polskie. Chcieliśmy stworzyć komiks, który nie będzie tylko kalendarium życia Piłsudskiego, podobnym do kart z podręczników szkolnych, bo taka rzecz szybko znudziłaby czytelnika. Naszym zamiarem było zbudować napięcie, które będzie falowało sinusoidalnie raz w górę, raz w dół” – zaznaczył Stasiak.

48-stronicowy komiks obejmuje biografię Piłsudskiego od 1908 r., kiedy to z jego udziałem Organizacja Bojowa PPS napadła w Bezdanach k. Wilna na carski pociąg zdobywając ponad 200 tys. rubli, po 1922 r., kiedy to zakończył się proces formowania granic państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości.

Album komiksowy poświęcony Józefowi Piłsudskiemu został wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na konkurs wpłynęło łącznie dziewięć prac.

Prace oceniało siedmioosobowe jury, w którym zasiadali m.in. dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski, p.o. dyrektora WiMBP w Gdańsku Bożena Orczykowska oraz Waldemar Marszałek z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Oprócz wydania komiksu, nagrodą w konkursie była nagroda pieniężna w wysokości po 4 tys. zł dla rysownika oraz scenarzysty ufundowana przez marszałka województwa pomorskiego.

Robert Stasiak (ur. 1992 r.) jest historykiem, zawodowo związanym z branżą wydawniczą. Doktorant w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej na Uniwersytecie Łódzkim. Jest to jego debiutancki komiks w roli scenarzysty.

Piotr Kotecki (ur. 1983 r.) jest absolwentem grafiki użytkowej w Krakowskiej Szkole Wyższej i laureatem konkursów na krótkie komiksy tematyczne. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL