Publikacja „Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego” to zbiór prawie 300 listów pisanych w ciągu 40 lat przez artystę do jego przyjaciela. Premiera książki i otwarcie wystawy poświęconej Beksińskiemu odbędzie się w piątek w Muzeum w Gliwicach.
„Choć powszechnie kojarzony jest z malarstwem, Zdzisław Beksiński był równie utalentowanym epistolografem. Jego korespondencja adresowana do Jerzego Lewczyńskiego jest błyskotliwym, dowcipnym i celnym zapisem czterdziestu lat zmagań artysty z rzeczywistością PRL-u, kroniką absurdu owych czasów rozpisaną na kilkaset listów do przyjaciela” – napisano w komunikacie prasowym.
Listy Beksińskiego zostały udostępnione autorce publikacji Oldze Ptak przez ich adresata – wybitnego polskiego fotografa Jerzego Lewczyńskiego (1924-2014). Były to listy i karty pocztowe pisane na maszynie lub odręcznie, datowane pomiędzy styczniem 1958 r. a październikiem 1998 r. Pozostający w zażyłym kontakcie z Lewczyńskim Zdzisław Beksiński był w nich do bólu szczery, przenikliwy, ironiczny, czasem złośliwy i niecierpliwy.
Wystawę poświęconą Beksińskiemu i jego fotografie będzie można obejrzeć do 8 marca w Czytelni Sztuki w gliwickiej Willi Caro.
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, później malarstwem i rzeźbą. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie. Został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.
Swój dorobek i majątek Beksiński przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.
Jerzy Lewczyński był popularyzatorem koncepcji archeologii fotografii, autorem "Antologii fotografii polskiej 1839-1989". W latach 80. i 90. minionego stulecia wielokrotnie wchodził w skład Rady Artystycznej ZPAF. Od 1988 do 1993 r. był wykładowcą Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. (PAP)
akp/ lun/ pro/