Sto książek zostało zgłoszonych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej debiutującym pisarzom. Konkurs organizowany jest przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2020 r.
Jak poinformował w piątek sekretarz kapituły nagrody Tomasz Tyczyński, z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń. W sumie wpłynęło ich 100.
"Liczba książek może się jeszcze zwiększyć, ponieważ jurorzy na każdym etapie prac kapituły mają prawo zgłaszać tytuły, które do nas nie dotarły, a które oni uznają za wartościowe debiuty" – zaznaczył Tyczyński.
Dodał, że nadesłane książki systematycznie przekazywane są do czytania jurorom. W czerwcu kapituła wybierze pięć pozycji nominowanych do nagrody. Ogłoszenie werdyktu zaplanowane jest na wrzesień.
Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. W tym roku przyznane zostanie także dodatkowe wyróżnienie. Kapituła wskaże autora, który w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie w ostatnich latach swego życia mieszkał Gombrowicz.
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowiono w 2015 r., po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów - Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść "Ma być czysto", w trzeciej Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zaś w czwartej Olga Hund za "Psy ras drobnych". Ostatnią edycję wygrała Barbara Sadurska, autorka książki pt. "Mapa". (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/