13 przedstawień z siedmiu krajów pokazanych zostanie w nurcie głównym rozpoczynającego się w piątek wieczorem w Gdańsku 19. Festiwalu Szekspirowskiego. Miłośnicy teatru będą mogli też obejrzeć 17 spektakli w ramach SzekspirOFF.
"W ciągu tych 19 lat gościliśmy łącznie 217 zespołów, w tym 139 zagranicznych, a w nurcie głównym pokazaliśmy 272 sztuki. Te liczby najlepiej mówią same za siebie, jeśli chodzi o dorobek i rangę festiwalu" - powiedział dziennikarzom dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Jerzy Limon.
Tegoroczny festiwal zainauguruje w piątek wieczorem spektakl "Wielki John Barrymore" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego z Teatru STU w Krakowie. Przedstawienie oparte jest na tekście Williama Luce’a i opowiada o Johnie Barrymore, jednym z największych aktorów szekspirowskich XX wieku, którego kreacja Hamleta przeszła do historii jako nowatorska i perfekcyjna.
"To spektakl na pograniczu tragifarsy i tragikomedii, jest próbą opowieści o życiu starzejącego się i odchodzącego aktora, który prowadził lekkie i swawolne życie będąc wybitnym aktorem szekspirowskim. Staram się zrozumieć tego człowieka, choć nie identyfikuję się z nim całkowicie: ja też trochę napsociłem w życiu, choć może nie aż tyle co on" - powiedział odtwórca głównej roli, Jerzy Trela.
"W ciągu tych 19 lat gościliśmy łącznie 217 zespołów, w tym 139 zagranicznych, a w nurcie głównym pokazaliśmy 272 sztuki. Te liczby najlepiej mówią same za siebie, jeśli chodzi o dorobek i rangę festiwalu" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Jerzy Limon.
Jako duże wydarzenie festiwalowe zapowiada się dzieło jednego z czołowych europejskich twórców teatralnych – Luka Percevala - "Makbet" zrealizowane w Teatrze Bałtyckim Dom w Sankt Petersburgu. To już jego trzecia adaptacja sceniczna tego utworu angielskiego dramaturga. Zdaniem Percevala, "Makbet" to bowiem "najbardziej mistyczny utwór w historii literatury". Spektakl ten jest również pierwszą produkcją tego słynnego europejskiego reżysera w Rosji.
Luk Perceval ukończył aktorstwo w Koninklijk Conservatorium w Antwerpii. Od 2005 r. regularnie współpracuje z Schaubuehne am Lehniner Platz Theatre w Berlinie. Od 2009 r. jest głównym reżyserem w Thalia Theatre w Hamburgu.
"Hamleta" podczas Festiwalu Szekspirowskiego pokaże uznana postać węgierskiego teatru w Rumunii Laszlo Bocsardi. Spektakl ten uzyskał w 2014 r. prestiżową nagrodę rumuńskich krytyków teatralnych Uniter za najlepszą reżyserię oraz najlepszą scenografię. Przedstawienie powstało w Teatrze Tamasi Aron w Sfantu-Gheorghe w Rumunii.
W nurcie głównym festiwalu obejrzeć też można będzie sztukę "Studiując Hamleta" w reżyserii wybitnego polskiego reżysera Grzegorza Brala. Spektakl jest dziełem studentów londyńskiej Bral School of Acting i efektem rocznego treningu Techniki Koordynacji, stworzonej i praktykowanej w założonym przez Brala Teatrze Pieśń Kozła.
Widzowie będą mieli też okazję zobaczyć najnowsze dzieło głośnego twórcy gruzińskiego Roberta Sturuy "Juliusza Cezara", którego premiera odbyła się w Teatrze im. Rustavelego w Tbilisi w maju 2015 r.
W programie nurtu głównego festiwalu znalazły się także koncerty. Będzie to występ "Songs for Shakespeare" słynnej portugalskiej wokalistki jazzowej Maria Joao, znanej z łączenia tradycyjnego jazzu z elementami muzyki etnicznej, nowoczesnej oraz awangardowej.
W Gdańsku zagra też legendarna grupa The Tiger Lillies z Wielkiej Brytanii. Zespół został założony w 1989 r. Muzyka trio jest mieszanką przedwojennego berlińskiego kabaretu, anarchicznej opery i cygańskich melodii, w której odbijają się echa głosów Bertolda Brechta i Jacques’a Brela. Zespół ten wystąpi także w przedstawieniu "The Tiger Lillies grają Hamleta" w reżyserii Martina Tuliniusa, dyrektora artystycznego Teatru Republique w Kopenhadze, współproducenta spektaklu.
Podczas festiwalu pokazane zostaną trzy finałowe sztuki 22. konkursu o Złotego Yoricka na najlepszą inscenizację szekspirowską w polskim teatrze. Będą to: "Król Lear" Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w reżyserii Jana Klaty; "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" (na podstawie "Króla Leara") Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w reż. Pawła Miśkiewicza oraz "Burza" Teatru Polskiego we Wrocławiu, w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Nagroda Złotego Yoricka została ustanowiona w 1994 r. przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense.
W nurcie głównym festiwalu znalazły się ponadto: "Wesołe kumoszki z Windsoru" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reż. Pawła Aignera oraz "Hamlet Kto tam?" Teatru Flute we współpracy z English Touring Theatre (Wielka Brytania) w reż. Kelly Hunter.
Dodatkowo podczas Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane będą w ramach SzekspirOFF dzieła niezależnych i alternatywnych twórców. Będą to m.in. prezentacje dyplomowe spektakli Akademii Teatralnej z Warszawy, PWST Bytom i Wydziału Lalkarskiego PWST Wrocław, a także Teatru Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku TeART, Teatru Strefa Otwarta, Teatru Sztuk i Amareya Theatre&Guests.
Nowym wydarzeniem podczas festiwalu będzie Critics Corner, czyli otwarte debaty w języku angielskim z widzami festiwalowymi poświęcone spektaklowi wystawionemu poprzedniego dnia z udziałem wybitnych szekspirologów z Polski i świata (prof. Marta Gibińska, prof. Jay L. Halio, prof. Tom Clayton).
Festiwal Szekspirowski to także, jak co roku, liczne warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
19. Festiwal Szekspirowski potrwa do 9 sierpnia. (PAP)
rop/ pz/