Pantomima jest pasją; buduje moją świadomość jako człowieka, kształtuje wrażliwość i pokazuje, że nie trzeba mówić bardzo wiele, żeby wiele wyrażać - powiedział PAP dyrektor 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu Bartłomiej Ostapczuk. Festiwal rozpocznie się w Warszawie 9 czerwca.
18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu odbędzie się w dniach 9-17 czerwca na Scenie Na Woli im. T. Łomnickiego i Scenie Przodownik w Warszawie. Zainaugurują go trwające od 9 czerwca warsztaty pantomimy, które poprowadzą artyści z Polski i USA.
"Sztuka teatru pantomimy nie daje gotowych i często łatwych odpowiedzi. Raczej stawia bardzo interesujące pytania, a że stawia te pytania poza słowami, to już inna sprawa" - powiedział w środę PAP mim i dyrektor artystyczny imprezy Bartłomiej Ostapczuk. "Nie jesteśmy teatrem bez słów - jesteśmy teatrem poza słowami, teatrem często bardzo mądrej i głębokiej myśli" - podkreślił.
"W tym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu to - mimo swoich niewielkich rozmiarów - festiwal bardzo esencjonalny. Ponieważ możemy zaprezentować tylko pięć wieczorów, starałem się wybrać spektakle, które ukazują różnorodność sztuki teatru pantomimy" - wyjaśnił Ostapczuk. "Ta różnorodność w moim odczuciu ukaże pełnię tego teatru. Teatru, który niezwykle intensywnie rozwija się w Europie i w Polsce, też widać tego pozytywne konsekwencje" - dodał.
Dyrektor festiwalu poinformował, że przegląd rozpocznie 10 czerwca "Wieczór współczesnej pantomimy", czyli prezentacja etiud i fragmentów przedstawień konfrontująca rozmaite techniki i style pantomimy. "To będzie taka esencja, w pozytywnym sensie variete teatru pantomimy osób z USA, Rosji Francji, Hiszpanii i Polski" - podkreślił Ostapczuk.
Kolejnym wydarzeniem festiwalu (11 czerwca) będzie "Spotkanie z pantomimą", czyli wykład-performans legendarnego francuskiego mima Ivesa Marca. "To spotkanie z legendą francuskiej sceny teatralnej, dyrektorem Theatre du Mouvement w Paryżu, który jest swoistą ikoną teatru gestu, teatru ruchu we Francji" - dodał.
"Drugi wieczór spektaklowy to występ francuskiej Compagnie Mangano-Massip, jednej z najbardziej rozpoznawalnych grup we Francji. Wieczór, który należy zobaczyć, jeżeli chcemy uczestniczyć w podróży po mitach, mitologii, po symbolice różnych pokoleń - jeżeli chcemy zadać sobie pytania na temat natury naszego ruchu i tego, czy zostawiamy na tym świecie jakiś ślad" - powiedział Ostapczuk, zapowiadając spektakl "Remanence", który zostanie pokazany 14 czerwca.
Zdaniem krytyków, sensacyjnie zapowiada się 16 czerwca występ legendarnego Teatru Derevo z Drezna i jego założyciela Antona Adasinky'ego. "Teatr Derevo to legenda europejskiej sceny teatru fizycznego. Pokaże swój najnowszy spektakl pt. +Ostatni klaun na ziemi+. Jest to spektakl jak najbardziej poważny, piękny, wzruszający w wykonaniu założyciela i solisty tego teatru Antona Adasinsky'ego. Półtoragodzinna podróż po archetypach postaci klauna. Jak się okaże, każdy z nas odkryje w tej postaci część samego siebie" - zapowiedział Ostapczuk, przypominając, że to przedstawienie w ubiegłym roku zdobyło kilka nagród na festiwalu w Edynburgu.
"Ostatni spektakl festiwalu to +bardziej lekkostrawna wersja+ pięknego teatru pantomimy w połączeniu z muzyką wykonywaną na żywo, czyli Mai Rojas and The Sculptors of the Air Company z Hiszpanii. Po raz pierwszy zaprezentują się na naszym festiwalu spektaklem +Every Memory Has a Song+" - powiedział Ostapczuk. Przedstawienie Hiszpanów utrzymane w tradycji form symbolicznych Etienne'a Decroix zostanie pokazane 17 czerwca na Scenie Na Woli im. T. Łomnickiego.
Wszystkie spektakle festiwalu prezentowane będą w Polsce po raz pierwszy. Pierwszy raz także "z powodów finansowych" - jak zaznaczył Ostapczuk - "nie ma w programie spektaklu zespołu z Polski", choć planował zaproszenie najnowszego przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego.
Pytany o to, czym dla dyrektora festiwalu, a zarazem mima, jest pantomima, Ostapczuk odpowiedział, że "jest jego pasją". "To element, który na pewno buduje moją świadomość jako człowieka, kształtuje wrażliwość i pokazuje, że naprawdę nie trzeba mówić bardzo wiele, żeby wiele wyrażać" - wyjaśnił.
"Dla mnie jest to piękna podróż przez to życie, ponieważ mogę dzielić się tą sztuką z innymi, ze studentami, z osobami, które w pozytywnym sensie zarażam tą pasją. (...) Myślę, że to piękna podróż, którą - jak wierzę - Opatrzność mi przygotowała, a ja się staram nie przeszkadzać" - dodał.
Festiwal odbędzie się w dniach 9-17 czerwca br. Jego organizatorem jest Warszawskie Centrum Pantomimy.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz/