20 Dni Tischnerowskie, które miały się odbyć w Krakowie między 22 a 25 kwietnia, zostały odwołane. „W obliczu nasilającej się epidemii oraz decyzji podjętych przez rząd RP zmuszeni jesteśmy zrezygnować z ich organizacji” – poinformował we wtorek wieczorem dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera Zbigniew Stawrowski.
W wydanym komunikacie Stawrowski podkreślił, że trudno przewidzieć dalszy scenariusz zdarzeń, ale zapewnił, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, Instytut przystąpi do organizacji Dni Tischnerowskich. "Nie wiemy, czy to będzie jesienią tego roku, np. w październiku. czy też dopiero wiosną przyszłego roku – o nowym terminie będziemy Państwa informować na bieżąco" – napisał.
W tym roku przypada 20. rocznica śmierci ks. Józefa Tischnera i 40. rocznica powstania ruchu "Solidarności", którego kapelanem był ks. prof. Tischner. Jego kazania wygłoszone na I Zjeździe NSZZ "Solidarność" weszły w skład oficjalnych dokumentów związku. Napisał też "Etykę solidarności", w której starał się odsłonić etyczny sens ówczesnych doświadczeń.
Temat tegorocznych Dni Tischenrowskich miał brzmieć "Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami".
Jak zapewnił dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera zaplanowany program wciąż pozostaje aktualny. "Co więcej, wiodący temat Dni - +Solidarność jest jeszcze przed nami+, okazał się w pewnym sensie proroczy i prawdopodobnie wszyscy staniemy (a nawet już stajemy) przed takim wyzwaniem. Oby udało nam się ten egzamin ze zwykłej międzyludzkiej solidarności przejść pomyślnie" – napisał Zbigniew Stawrowski.
Jubileuszową edycję Dni Tischnerowskich przygotowywał Instytut Myśli Józefa Tischnera we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Akademią Sztuk Teatralnych i wydawnictwem Znak. Wydarzenie wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ergo Hestia, AGH i miasto Kraków.
Dni Tischnerowskie są dedykowane dorobkowi zmarłego w 2000 r. kapłana, filozofa, publicysty i pisarza. Ks. Józef Tischner napisał m.in. "Historię filozofii po góralsku", "Filozofię dramatu" i "Spór o istnienie człowieka”. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba