Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 200 tys. zł na realizację konkursu w ramach Programu „Ambasador kultury” – podaje w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Jak podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, „Wielkopolska znana jest z obecności wyjątkowych artystów, zespołów, instytucji czy organizacji kulturalnych. Wiele spośród nich jest co roku zapraszanych do zaprezentowania swoich dokonań podczas międzynarodowych przeglądów, festiwali oraz konkursów na gruncie różnych dziedzin sztuki, odbywających się poza granicami Polski”.
Dodał, że „nasz region jest także gospodarzem licznych przedsięwzięć i wydarzeń artystycznych, na których goszczą artyści z innych krajów2.
„Program +Ambasador kultury+ jest jedną z wielu form wsparcia, którą przeznaczamy na promocję naszej rodzimej kultury, naszych artystów i naszego regionu nie tylko w Europie, ale i na całym świecie” – zaznaczył marszałek.
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przypomniał w przesłanym komunikacie, że międzynarodową wymianę kulturalną Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje od początku swego istnienia, a z biegiem lat nabrała ona charakteru systemowego.
W roku 2019 w ramach programu grantowego „Ambasador Wielkopolskiej Kultury” twórcy z Wielkopolski, którzy otrzymali zaproszenia do udziału w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych mogli uzyskać wsparcie finansowe związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem swojej prezentacji. Dzięki temu programowi 11 podmiotów artystycznych z Wielkopolski uczestniczyło w międzynarodowych festiwalach, odbywających się w wielu krajach Europy, a także w Japonii.
„Pandemia koronawirusa COVID-19 sprawiła, że w roku 2020 program +Ambasador Wielkopolskiej Kultury+ zrealizowany został w ograniczonym zakresie. Udało się jednak wówczas Andrzejowi Pakule wziąć udział w programie rezydencyjnym w +Cite Internationale des Arts+ w Paryżu, organizowanym przez Instytut Francuski, a Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestrze Ukulele zaprezentować się podczas międzynarodowego festiwalu, odbywającego się w Czechach” - przypomniano.
Wskazano też, że sytuacja związana z pandemią sprawiła, że w roku 2021 program zmienił nieco swoją formułę, która obowiązuje do teraz. W ramach „Ambasadora kultury” można pozyskać środki potrzebne na udział artystów lub grup z Wielkopolski w wydarzeniach kulturalnych odbywających się poza granicami naszego kraju, a także zaprosić artystów z zagranicy do udziału w inicjatywach na terenie Wielkopolski.
W piątek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformował, że w tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 200 tys. zł na realizację konkursu w ramach Programu „Ambasador kultury”.
Wśród 12 dofinansowanych przedsięwzięć jest: Polski Teatr Tańca w Poznaniu (Prezentacja spektaklu pt. „Romeos & Julias unpluged. Traumstadt” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Oradea - Rumunia), Fundacja Arte dei Suonatori w Poznaniu (Wzięcie udziału Orkiestry „Arte dei Suonatori” w Kopenhaskim Festiwalu „State of Mind” - Dania), Dom Kultury w Stęszewie (Prezentacja Kapeli Dudziarskiej „Koźlary” na Festiwalu „Nuevo Invasoes w Torres Vedras” - Portugalia), Stowarzyszenie Polskich Plecionkarzy w Golinie (Wzięcie udziału w „International Basketry Fair-City of Salt” - Hiszpania), Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Biadkach, gm. Krotoszyn (Prezentacja Chóru „Izydorki” podczas XII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego Canco Mediterrania i Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Pau Casalsa w Barcelonie i Lloret de Mar - Hiszpania), czy Stowarzyszenie „Strefa kultury” w Zakrzewie (Udział zespołu Boogie Boys na Mont-Tremblant Blues Festival na terenie prowincji Quebec - Kanada).
Dofinansowanie otrzymało także: Alistan Productions Bartosz Nowacki w Kole (Prezentacja filmu „Poza biurem” Bartosza Nowackiego oraz spotkanie reżysera z publicznością New York Polish Film Festival - USA), Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w Moszczance, gm. Raszków (Prezentacja Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” wraz z dziecięcą kapelą dudziarską w 9. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Detske krojove slavnosti” w Borskym Swvatym Jurze - Słowacja), Fundacja „Bonum adipisci” - Dążyć do dobra w Turwi, gm. Kościan („Tygiel kultur” 2023 Racot, wydarzenie promujące holendersko-polskie kontakty związane z historią Racotu - Polska), Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (Wzięcie udziału przez Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie w Oktoberfeście w Monachium, podczas którego obywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Folkloru „ETNOINTEGRACJE” - Niemcy), Stowarzyszenie Przestrzeń Teatru S w Zbąszyniu (Wzięcie udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Alter Ego w Sofii - Bułgaria), oraz Stowarzyszenie Bel Canto im. prof. Tomasza Zagórskiego w Karczewku. gm. Kiszkowo (Prezentacja „Suity Wielkopolskiej” Adama Zagórskiego i zespołu Adam Zagórski International Collective w międzynarodowym festiwalu muzycznym Internal Compas Summer Jazz Fest 2023 - Izrael). (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/