Muzykę poważną w 2013 r. zdominowała twórczość współczesna. Miało to związek z obchodami rocznic Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
80. urodziny Pendereckiego świętowano w Warszawie podczas festiwalu jego imienia, finałowa gala odbyła się 23 listopada, w dniu urodzin artysty. Górecki obchodziłby swój 80. jubileusz 6 grudnia (kompozytor zmarł w 2010 r.). 100-lecie urodzin Lutosławskiego uczczono prawie setką wydarzeń muzycznych w kraju i zagranicą. Obchody te nabrały oficjalnego wymiaru, bowiem Sejm ustanowił 2013 r. Rokiem Lutosławskiego.
Obchody pozostawią swój trwały ślad w postaci internetowego zbioru prawie wszystkich utworów trzech wybitnych Polaków. Na stronie trzejkompozytorzy.pl można słuchać kompozycji Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego za darmo w mistrzowskich wykonaniach. W muzycznej bibliotece znalazło się także prawie tysiąc artykułów poświęconych twórczości każdego z nich.
Lutosławski, gdyby żył, obchodziłby 25 stycznia 2013 r. setne urodziny. Tego dnia koncertem z udziałem światowej sławy skrzypaczki Anne Sophie Mutter w Filharmonii Narodowej w Warszawie zainaugurowano obchody Roku Lutosławskiego. Jubileusz kompozytora świętowano w kraju i zagranicą.
Ojczyznę Lutosławskiego odwiedzili wybitni wykonawcy. W marcu w Warszawie jego utwory wykonała londyńska Philharmonia Orchestra pod batutą Esy-Pekki Salonena. We wrześniu na "Warszawskiej Jesieni" Krystian Zimerman wykonał dedykowany mu przez Lutosławskiego Koncert fortepianowy. Za zasługi w popularyzowaniu polskiej muzyki na świecie i osiągnięcia w pracy artystycznej prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Zimermana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
W listopadzie w Warszawie hucznie świętowano 80. urodziny Pendereckiego. Na festiwalu jego imienia wystąpili wybitni wykonawcy i przyjaciele kompozytora. Zwieńczeniem obchodów był koncert w dniu urodzin Pendereckiego. 23 listopada utwory kompozytora wykonali m.in. wspomniana wyżej Mutter, wiolonczeliści Daniel Mueller Schott, Arto Noras i Iwan Monighetti, kontrabasista Roman Patkolo. Festiwal Krzysztofa Pendereckiego był urodzinowym prezentem od żony jubilata Elżbiety Pendereckiej.
W listopadzie w Warszawie hucznie świętowano 80. urodziny Pendereckiego. Na festiwalu jego imienia wystąpili wybitni wykonawcy i przyjaciele kompozytora. Zwieńczeniem obchodów był koncert w dniu urodzin Pendereckiego. 23 listopada utwory kompozytora wykonali m.in. wspomniana wyżej Mutter, wiolonczeliści Daniel Mueller Schott, Arto Noras i Iwan Monighetti, kontrabasista Roman Patkolo. Festiwal Krzysztofa Pendereckiego był urodzinowym prezentem od żony jubilata Elżbiety Pendereckiej.
Z okazji urodzin do Pendereckiego skierowali specjalne listy m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Z postacią Pendereckiego związane jest jeszcze jedno muzyczne wydarzenie 2013 r. - za nagranie z jego utworami Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita otrzymała nagrodę Grammy. Nagrodzony album ukazał się nakładem wydawnictwa Naxos. Wit był nominowany do Grammy siedmiokrotnie. Razem z orkiestrą filharmonii nagrał kilkanaście płyt z muzyką Pendereckiego.
Nie zapomniano o Chopinie. Na początku roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina uruchomił platformę internetową "mUltimate Chopin" z cyfrowymi kopiami rękopiśmiennych i drukowanych źródeł dzieł kompozytora. Interaktywna aplikacja pozwala na porównanie zapisów nutowych utworów kompozytora i przygotowanie własnych wersji kompozycji. Na platformie zbierane są wszelkie możliwe wersje dzieł Chopina.
Tradycyjnie latem odbył się Festiwal "Chopin i jego Europa". Zagrała m.in. ulubienica festiwalowej publiczności Martha Argerich. W tym roku na festiwalu pojawiła się również najmłodsza z trzech córek pianistki, Stephanie, która promowała swój dokument o wybitnej matce pt. "Bloody Daughter". Miłośnikom gry Argerich film daje szansę na poznanie pianistki od bardziej osobistej strony. Stephanie udało się nakłonić matkę do zaakceptowania obecności kamery w chwilach bardzo osobistych jak moment tuż przed wyjściem na scenę, gdy pianistka w ogromnym napięciu oczekuje na występ.
29 sierpnia setne urodziny świętował wybitny chopinolog Jan Ekier. Jego dziełem życia jest Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, którego redaktorem naczelnym jest od 1959 r.
We wrześniu ukazała się nowa płyta Rafała Blechacza. Laureat Konkursu Chopinowskiego, nagrywając siedem polonezów Fryderyka Chopina, pozostał wierny kompozytorowi. Nowy album Blechacza wydała prestiżowa niemiecka wytwórnia Deutsche Grammophone.
W tym roku pożegnano wybitnych artystów: laureatkę II nagrody w Konkursie Chopinowskim Barbarę Hesse-Bukowską, śpiewaczkę operową Jadwigę Pietraszkiewicz, dyrygenta i wieloletniego dyrektora Filharmonii Opolskiej Marka Tracza, oraz śpiewaka Stanisława Michońskiego związanego przez kilkadziesiąt lat z łódzką sceną operową. (PAP)
mce/ ls/