Ok. 550 młodych artystów z całego kraju weźmie udział w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze”, który odbędzie się w niedzielę w Baranowie Sandomierskim (Podkarpackie). Będzie to 25. edycja wydarzenia.
„To najbardziej kolorowy, radosny i rozmuzykowany festiwal dziecięcy w kraju, który z jednej strony pielęgnuje niezwykle cenne dziedzictwo kulturalne i zachęca do jego poznawania. Z drugiej - jest to po prostu świetna zabawa, integracja i ciekawe doświadczenie, zarówno dla uczestników, jak i widzów, którzy co roku zachwycają się barwnymi strojami, wspaniałymi melodiami i kunsztem artystycznym występujących” – powiedziała Renata Domka, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury (MGOK) w Baranowie Sandomierskim, który jest organizatorem imprezy.
Zdaniem Domki unikatowość imprezy polega na tym, że skupia się wyłącznie na tematyce dziecięcej w kulturze ludowej.
„Od ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego, ze wszystkich stron Polski, przyjeżdżają miłośnicy sztuki ludowej i tradycyjnej. Mali artyści: śpiewacy, instrumentaliści, tancerze, którzy przed laty na tej scenie stawiali pierwsze kroki, dzisiaj przybywają już ze swoimi wychowankami. Przekazują im miłość do folkloru oraz przywiązanie do baranowskiego festiwalu. W tym roku zjedzie ich ponad pół tysiąca” – mówiła Domka.
Uczestnicy to młodzi artyści (do 18 roku życia) działający w różnych ośrodkach, którzy przyjadą do Baranowa Sandomierskiego z całej Polski; w tym roku z 7 województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Młodzi artyści będą się prezentować w jednej z sześciu kategorii: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne. W tym roku najwięcej będzie grup śpiewaczych, których zgłosiło się 13.
Podczas prezentacji konkursowych młodzi artyści wykonają tradycyjne melodie, tańce ludowe, gry i zabawy dziecięce, zwyczaje ze swojego regionu. Można tu będzie usłyszeć pieśni sieroce, obyczajowe, pasterskie, kołysanki.
Domka podkreśliła, że każda prezentacja będzie z udziałem dzieci, o dzieciach, dla dzieci.
Zmagania młodych wykonawców oceniać będą jurorzy. W tym roku zasiądą w nim: dr Jolanta Dragan - etnograf, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej; dr Kinga Strycharz-Bogacz -etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzycznoreligijnej, dyrygentka; Beata Rompała - etnochoreograf, główny specjalista ds. upowszechniania kultury ludowej w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”.
Najlepsi artyści w każdej kategorii otrzymają nagrodę finansową oraz statuetkę drewnianego „Ptoka-klepoka”, specjalnie wykonanego na tę okazję. Projektantka statuetki Magdalena Stokłosa wyjawiła, że są to nowoczesne wersje znanego w wielu regionach Klepoka. Co roku statuetki te przybierają inne barwy, które do festiwalu pozostają tajemnicą.
„Mogę zdradzić tylko tyle, że z okazji jubileuszu Ptoki trochę się ozłocą. Mam nadzieję, że spodobają się uczestnikom” - dodała.
W programie festiwalu znajdzie się jeszcze blok muzyczny „Z Brodą”, czyli warsztaty oraz koncert znanego popularyzatora kultury ludowej, multiinstrumentalisty, budowniczego instrumentów ludowych, Józefa Brody - prywatnie ojca Joszka Brody, który w Baranowie wystąpi wraz z rodziną.
Józef Broda poprowadzi też bezpłatne warsztaty „Wszystko jest muzyką”, w czasie których uczestnicy przekonają się, że grać można na wszystkim i wszędzie można odkrywać muzykę.
Na zakończenie festiwalu wystąpi Zespół Obrzędowy Lasowiaczki.
Zmaganiom konkursowym równolegle towarzyszyć będą koncerty zespołów, a także warsztaty, w tym m.in. wyplatania wianków nad zamkowym stawem, bibułkarstwa, rzeźby, plastyczne, podczas których każdy będzie mógł stworzyć własnego papierowego Klepoka, czy warsztaty dla instruktorów zespołów ludowych.
Będzie można także przypomnieć sobie, albo poznać dawne zabawy dziecięce.
Wstęp jest bezpłatny. Festiwal został dofinansowany m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/