25 sezonów na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku występuje Mirosław Baka. Z okazji tego jubileuszu odbędzie się przegląd pięciu spektakli z udziałem aktora, okolicznościowa wystawa oraz spotkanie z publicznością.
Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski, od 13 marca do 6 kwietnia na deskach Sceny Malarnia i Dużej Sceny pokazanych zostanie pięć sztuk, w których gra Mirosław Baka.
Będą to: „Grupa Laokoona” Tadeusza Różewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, „Seks dla opornych” Michele’a Rimla w reż. Krystyny Jandy, „Na początku był dom” Doris Lessing w reż. Anny Augustynowicz, „Czarownice z Salem” Arthura Millera w reż. Adama Nalepy oraz „Zmierzch bogów” Luchino Viscontiego, Enrico Medioliego, Nicola Badalucco w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.
15 marca w foyer teatru otwarta zostanie wystawa fotogramów przypominających 45 ról Mirosława Baki zagranych podczas 25 sezonów jego pracy w Teatrze Wybrzeże.
Zaplanowano także spotkanie Mirosława Baki z miłośnikami teatru. Odbędzie się ono 29 marca.
50-letni Mirosław Baka jest absolwentem wydziału zamiejscowego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Gdy był jeszcze studentem reżyser Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w głośnym i wielokrotnie nagradzanym filmie „Krótki film o zabijaniu”.
Baka zadebiutował w Teatrze Wybrzeże w sierpniu 1988 r. w sztuce „Stąd do Ameryki” Władysława Zawistowskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.
Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji oraz filmach fabularnych. Jego żoną jest Joanna Kreft-Baka, także aktorka Teatru Wybrzeże. (PAP)
rop/ dym/