Kultura i sztuka po 1989 roku

23.06.2018

27. Festiwal Teatrów Stodolanych w Puńsku

Siedem teatrów z Polski i Litwy bierze udział w 27. Festiwalu Teatrów Stodolanych, który odbywa się w sobotę w skansenie w Puńsku (Podlaskie) - miejscowości nazywanej stolicą Litwinów w Polsce.

Podczas festiwalu wystąpi sześć litewskich teatrów z Polski - z Sejn, Suwałk i Puńska oraz jeden teatr z Litwy. Przedstawienia zostaną zaprezentowane w skansenie na klepisku stodoły.

Festiwal odbywa się w skansenie, który został zbudowany w Puńsku 26 lat temu. To okazała zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w. Składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny XIX-wieczny wystrój.

Festiwal rozpoczął się barwnym korowodem, w którym aktorzy i organizatorzy imprezy przeszli z Domu Kultury w Puńsku do skansenu. Widzowie do wieczora będą oglądać tam sztuki stodolane.

Dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis powiedziała PAP, że teatr stodolany to tradycja litewska, którą udało się zachować w Puńsku. Do niedawna był tam jeden teatr stodolany; teraz jest ich siedem. Są one prowadzone w Puńsku, Sejnach i Suwałkach.

Teatr stodolany przedstawia codzienne życie wiejskie. Są to głównie komedie. Jest to teatr żywy, optymistyczny i humorystyczny. Najstarszym teatrem tego typu w Polsce jest Teatr Stodolany Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, który powstał w 1958 roku.

Pierwsza litewska sztuka stodolana została wystawiona w 1907 roku. Rozkwit twórczości stodolanej miał miejsce w okresie międzywojennym. Teatry prężniej zaczęły działać jednak w latach 80. XX wieku. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL