Kultura i sztuka po 1989 roku

29.12.2019

30 grudnia wielka aukcja dzieł sztuki artystów związanych z Zakopanem

Katalog aukcyjny DESA Unicum „Zakopane, Zakopane!” Katalog aukcyjny DESA Unicum „Zakopane, Zakopane!”

Dzieła najwybitniejszych artystów związanych z Zakopanem, a wśród nich obrazy Witkacego, Rafała Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Jerzego Nowosielskiego Augusta Zamoyskiego, Władysław Skoczylas, Tadeusz Brzozowskiego, Antoniego Kenara i Władysława Hasiora znajdą się na aukcji, która odbędzie się 30 grudnia w Zakopanem.

Aukcję poprzedziła zorganizowana w Warszawie i Zakopanem wystawa „Zakopane, Zakopane!”, na której były prezentowane przeznaczone na aukcję dzieła. Do sprzedaży zostały przeznaczone 102 prace. Organizator Dom Aukcyjny DESA Unicum przewiduje, że zainteresowanie będzie duże.

„Spodziewamy się dużego zainteresowania potencjalnych nabywców, bo pojawiają się nazwiska bardzo znanych twórców. Do każdego dzieła mamy przewidywaną estymację, czyli jego szacunkową wartość. Wielokrotnie zdarzało się jednak, że ceny na aukcjach były znacznie wyższe” - powiedziała PAP Agnieszka Marszał z domu aukcyjnego DESA Unicum.

Z wystawionych prac najwyższe estymacje osiągają obrazy malarza epoki romantyzmu Piotra Michałowskiego, jak np. „Góralik” z 1835 r. szacowany na 500 do 700 tys. zł. Inną ciekawą pracą jest "Powitanie o wschodzie słońca" Zofii Stryjeńskiej, którego szacunkową wartość określono na 70 do 90 tys. zł. Zainteresowaniem nabywców z pewnością będą cieszyły się portrety autorstwa Witkacego. Wartość dzieł tego artysty określono na 100 – 180 tys. zł.

Obok dzieł znanych artystów na aukcji pojawią się także przedmioty użytkowe, m.in. zestaw zakopiańskich pamiątek z okresu międzywojennego, oszacowany na 450 – 500 zł. Niezwykłą gratką dla kolekcjonerów będzie cenny zestaw ponad stuletnich mebli w stylu zakopiańskim autorstwa Franciszka Neużila – pierwszego dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Na aukcji pojawią się także plakaty z okresu międzywojnia propagujące narciarstwo i wypoczynek w Tatrach. Aukcja odbędzie się w poniedziałek o godz. 16 w Mercure Kasprowy w Zakopanem.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL