36 młodych śpiewaków operowych przeszło do drugiego etapu trwającego w Bytomiu i Katowicach IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. W pierwszym etapie konkursowych zmagań wzięło udział 63 uczestników z kilkunastu krajów świata.
"Wszyscy śpiewają bardzo pięknie. Oczywiście są głosy bardziej przeznaczone do opery, o większej nośności czy energii i takie, które wymagają jeszcze pracy młodych ludzi, często jeszcze studentów. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni, bo to, co prezentują wykonawcy, faktycznie jest na bardzo wysokim poziomie" - skomentował po pierwszych przesłuchaniach przewodniczący jury Wiesław Ochman.
"Mamy ciekawe interpretacje i niezwykle trudne arie, jak np. aria z +Candide+ Leonarda Bernsteina. Ale uczestnicy pokazali, że dają sobie z nimi radę" - ocenił Ochman, który w latach 60. ubiegłego wieku, przed rozpoczęciem międzynarodowej kariery operowej, przez kilka lat był związany z Operą Śląską w Bytomiu. Właśnie bytomska opera od 40 lat organizuje konkurs im. Didura; od czterech edycji impreza ma wymiar międzynarodowy.
Ze względu na wysoki poziom arii, prezentowanych w tegorocznej edycji konkursu, jurorzy zdecydowali o zakwalifikowaniu do drugiego etapu zmagań 36 uczestników, wobec pierwotnie założonego limitu 30 osób. Do trzeciego, finałowego etapu ma przejść 12 osób.
W poniedziałek i wtorek przesłuchania konkursowe odbywały się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; przesłuchania drugiego etapu zaplanowano na środę i czwartek w Operze Śląskiej w Bytomiu. Trzeci etap konkursu odbędzie się na bytomskiej scenie w sobotę - wówczas artystom będzie towarzyszyć orkiestra; soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna.
Na niedzielę zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu i koncert laureatów. Konkursowe zmagania są transmitowane w internecie na stronie www.adamdidur.com; na stronie dostępna jest również pełna lista artystów, zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu.
Konkurs adresowany jest do osób poniżej 32 lat - głównie do absolwentów i studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, szkół średnich i konserwatoriów, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków zawodowych chórów. Oprócz Polaków, w konkursie śpiewają reprezentanci Chin, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, USA, Australii, Brazylii, Czech, Chorwacji, Izraela i Libanu.
Uczestnicy występują w bardzo różnorodnym repertuarze, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących od XVI wieku do współczesności. Zabrzmią np. arie z dzieł Claudio Monteverdiego, ale też fragmenty muzyczne skomponowane przez Gian Carlo Menottiego.
Zmagania konkursowe ocenia jury pod przewodnictwem Wiesława Ochmana. Artyści walczą o nagrody pieniężne – pierwsza to 15 tys. euro, druga 10 tys. euro, trzecia 7 tys. euro. Zaplanowano także trzy wyróżnienia w wysokości 3 tys. euro oraz nagrodę 1 tys. euro dla najlepszego akompaniatora.
Organizowany od 40 lat konkurs im. Didura to jeden z najstarszych konkursów tego typu w Polsce. Dotychczas odbyło się dziesięć edycji, z których cztery – wraz z obecną edycją – miały charakter w pełni międzynarodowy. Poprzedni konkurs odbył się sześć lat temu.
Inicjatorem konkursu – wówczas krajowego - w 1979 r. był ówczesny dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu Napoleon Siess, który - zachęcany przez kierownika literackiego Tadeusza Kijonkę oraz późniejszego pierwszego dyrektora konkursu Zygmunta Folgę - wystąpił z projektem, by właśnie w Bytomiu zorganizować cykliczny ogólnopolski konkurs wokalistyki operowej.
Konkurs nazwano imieniem Adama Didura (1874-1946) - pierwszego dyrektora bytomskiego teatru operowego, mistrza scen operowych, pedagoga i twórcy śląskiej sceny operowej. Didur należał do najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku. Występował m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Konkursowi patronuje Prezydent RP Andrzej Duda, a w komitecie honorowym imprezy znaleźli się m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego oraz prezydenci Bytomia i Katowic.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ agz/