16 amatorskich grup teatralnych z całego kraju będzie walczyć o Rogi Myśliwskie Króla Jana oraz Misy Borowiny podczas 37. Biesiady Teatralnej - Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju (Podkarpackie). Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
Jak poinformowała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia, do udziału w przeglądzie amatorskich zespołów teatralnych małych form zgłosiło się ponad 30 grup z całej Polski, z których zakwalifikowano 16 najlepszych.
Są to teatry z większych miast takich jak: Lublin, Warszawa, Kraków, Kielce, Rzeszów, ale także z Radomia, Słupska, Częstochowy, Rybnika, Tych, Chodzieży, a nawet z niewielkiej podkarpackiej wsi Zmiennica.
Spośród nich jury wybierze najlepszych w dwóch kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych. W pierwszej kategorii troje laureatów otrzyma odpowiednio złoty, srebrny i brązowy Róg Myśliwski Króla Jana. Natomiast nagrodami w kategorii indywidualnych dokonań będą: złota, srebrna i brązowa Misa Borowiny. Zostaną także przyznane nagrody specjalne, w tym po raz czwarty Róża Horyniecka.
„Fakt, że Biesiada trwa tyle lat, że każdego roku kolejne teatry dołączają do nas, że chcą się zaprezentować i poddać ocenie nie tylko profesjonalnego jury, ale także i innych teatrów dowodzi, że jest ona potrzebna, że nadaje sens istnienia wielu amatorskim zespołom teatralnym. Biesiada jest też potwierdzeniem, że prawdziwy, autentyczny ruch teatralny rozwija się nie tylko w dużych miastach, ale także i na prowincji” - zauważyła Juźwińska.
Artyści zaprezentują się zarówno we własnych programach autorskich, jak i w repertuarze klasycznym i w adaptacjach lub na motywach takich znanych twórców jak: Eugene Ionesco, Antoni Czechow, Julian Tuwim, Franz Kafka, Friedrich Schiller. Pojawią się także fragmenty Starego Testamentu czy dzieł antycznych.
Prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek i potrwają do soboty. Występy grup teatralnych na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich w Horyńcu-Zdroju, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury, tradycyjnie oceni profesjonalne jury.
W tym roku zasiądą w nim: Aneta Adamska – instruktor teatralny, aktor i reżyser Teatru Przedmieście z Rzeszowa, uczestniczka horynieckich Biesiad i laureatka; Łukasz Drewniak - krytyk teatralny z Krakowa; Kamil Maćkowiak - aktor i reżyser z Łodzi; Leszek Mądzik - scenograf, reżyser teatralny, profesor sztuk plastycznych z Lublina.
Jurorzy w trakcie trwania Biesiady prowadzić będą także warsztaty i specjalistyczne konsultacje dla uczestników.
Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja by obejrzeć teatr „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.
W czasie Biesiady odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące. W pierwszym dniu widzowie zobaczą monodram „Od przodu i od tyłu” - spektakl inspirowany publikacją Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”. W kolejnym dniu w monodramie „Wraki” Neila LaBute’a wystąpi Kamil Maćkowiak.
Biesiadę zakończy w niedzielę prezentacja laureatów połączona z rozdaniem nagród.
Oryginalna nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od słynącej z wysokiej jakości horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.
Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Przegląd cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.
Dodatkowym atutem imprezy jest profesjonalne jury, złożone ze znanych aktorów, reżyserów, czy krytyków teatralnych. Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor. (PAP)
api/ par/