Kultura i sztuka po 1989 roku

19.06.2017

40. Europejska Konwencja Żonglerska odbędzie się pod koniec lipca w Lublinie

Około 3,5 tys. artystów sztuki cyrkowej z całego świata ma wziąć udział w 40. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, która pod koniec lipca odbędzie się w Lublinie. W programie m.in. liczne występy, w większości na ulicach miasta.

„Inicjatorzy sztuki cyrkowej, teatru ulicznego, zmieniają Lublin i wizerunek miasta. Konwencja żonglerska to znakomita promocja w wymiarze europejskim, a nawet światowym, patrząc na uczestników. Występy artystów na ulicach bardzo podobają się turystom, którzy szukają specyficznych klimatów” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w poniedziałek na konferencji prasowej.

Europejska Konwencja Żonglerska (European Juggling Convention) zaplanowana została na 22-30 lipca. „Dotychczas zarejestrowało się już 2,5 tys. uczestników z 57 krajów całego świata, spodziewamy się, że będzie ich około 3,5 tys.” – powiedziała Joanna Reczek-Szwed, prezeska Fundacji Sztukmistrze, która organizuje konwencję.

„Najwięcej żonglerów ma przyjechać z Niemiec i Wielkiej Brytanii, będą także z USA, Izraela, Tajwanu, Argentyny i Peru. To największe, najbardziej prestiżowe święto nowego cyrku na świecie. Jego uczestnikami są zarówno profesjonaliści, jak i hobbiści, amatorzy oraz osoby początkujące w tej sztuce. Będą dzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami” – dodała Reczek-Szwed.

Konwencje żonglerskie odbywają się corocznie od 1978 r. Lublin będzie gościł imprezę już po raz drugi, poprzednio była tu w 2012 r. „To się zdarza niezwykle rzadko, by konwencja ponownie gościła w tym samym mieście, w którym już się odbywała” – podkreśliła Reczek-Szwed.

Namiotowe miasteczko żonglerów powstanie w Parku Ludowym w pobliżu Targów Lublin. W hali o powierzchni 8 tys. m kw. non-stop będą prowadzone treningi w żonglowaniu różnymi przedmiotami, a w sąsiedniej, mniejszej hali – treningi akrobatyczne. Będzie strefa jazdy na monocyklach, strefa pokazów ogniowych, siatkówki żonglerskiej, chodzenia na szczudłach, ćwiczeń hula-hop i innych.

W niedzielę 23 lipca przez śródmieście Lublina przejdzie barwna parada kuglarzy. Zakończy się spektaklem plenerowym na Placu Litewskim i pokazami ogniowymi na kilku scenach w centrum. Pokazy cyrkowych umiejętności będzie można oglądać na ulicach Lublina codziennie.

Najwyższej klasy artyści wezmą udział w dwu spektaklach galowych, 29 i 30 lipca, w Sali Operowej lubelskiego Centrum Spotkania Kultur. Przewidziano konferencję naukową o wpływie uprawiania żonglerki na zdrowie człowieka. Otwartych będzie ponad 20 stoisk producentów i sprzedawców sprzętu cyrkowego.

Konwencja żonglerska zbiegnie się z festiwalem Carnaval Sztukmistrzów, prezentującym artystów cyrku, teatru i sztuki ulicy, który jest organizowany w Lublinie od 2010 r. W tym roku zaplanowano go na 27-30 lipca.(PAP)

kop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL