Po raz siódmy w Sokołowsku odbędzie się „Sanatorium dźwięku” – festiwal eksperymentalnej muzyki współczesnej oraz szeroko rozumianej sztuki dźwięku – poinformowano w czwartek na Fb Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydarzenie rozpocznie się w piątek i potrwa do 15 sierpnia.
"Przedstawienie możliwie najszerszego spektrum zjawisk związanych z rozwojem form muzycznych w XX i XXI w. jest próbą udowodnienia, że +powrót do normalności jest jedynym rozwiązaniem i naszym głównym priorytetem+. Chcemy również dowieść, iż nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez rzeczywistego, namacalnego kontaktu ze sztuką in situ" - napisali organizatorzy festiwalu, cytowani w informacji.
"Trzydniowe spotkanie przyniesie słuchaczom i widzom liczne performansy, filmy, premiery albumów, wystawy, instalacje i panele dyskusyjne" - czytamy na stronie ZAiKS-u.
W programie 7. Festiwalu "Sanatorium dźwięku" zaplanowano 35 występów i performance'ów oraz realizacje okołodźwiękowe.
Przypomniano, że "XIX-wieczny, zabytkowy budynek sanatorium doktora Brehmera w Sokołowsku jest od lat bazą niekonwencjonalnych ćwiczeń z dźwiękiem – eksperymentalną muzyką współczesną i szerokim spektrum zjawisk, jakie wiążą się z rozwojem form muzycznych w XX i XXI stuleciu".
Podkreślono, że "artyści i wykonawcy biorący udział w +Sanatorium dźwięku+ to znani twórcy sound performances, specjaliści kontekstualności i konceptualizmu, tacy jak: Hugo Esquinca, Tim Shaw, Edka Jarząb, Thomas Lehn, Tatiana Heuman, Burkhard Beins, ale także fotografowie jak Kazimierz Ździebło".
Kuratorami festiwalu są Sebastian Cichocki i Gerard Lebik.
Więcej informacji o festiwalu i jego program znaleźć można na stronie: www.sanatoriumofsound.com/pl.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem wydarzenia.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/