Jubileuszowa projekcja filmu „Trzy kolory: Czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego oraz otwarcie archiwum poświęconego twórczości zmarłego w 1996 r. reżysera znalazły się w programie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku (Dolnośląskie).
Impreza potrwa od 13 do 15 września w Sokołowsku pod Wałbrzychem, gdzie w młodości mieszkał Krzysztof Kieślowski. Wydarzenie objęła patronatem żona reżysera Maria Kieślowska.
Jak poinformowali organizatorzy festiwalu w komunikacie przesłanym PAP, ideą przewodnią tegorocznej edycji imprezy jest współpraca. "Rozwój kina jest w dużej mierze historią solidarności, niezbędnej do tego, żeby tworzyć i przeżyć. Na poziomie instytucjonalnym pragniemy stworzyć w ramach działań festiwalowych platformę współpracy profesjonalno-scenariuszowej i edukacyjnej. Na poziomie międzynarodowym zależy nam na współpracy z różnymi krajami, tak aby do Sokołowska przyjechało kino różnorodne, które będzie dla naszej publiczności spotkaniem niezwykłym pod kątem estetycznym i emocjonalnym" - wyjaśnili.
25 lat po premierze filmu "Trzy kolory: Czerwony" Krzysztofa Kieślowskiego, która odbyła się na festiwalu w Cannes, w Sokołowsku zaplanowano specjalną, jubileuszową projekcję. Poprzedzi ją panel dyskusyjny z udziałem m.in. scenarzysty Krzysztofa Piesiewicza, fotosisty Piotra Jaxy oraz montażystki Urszuli Lesiak. Jak poinformowali organizatorzy, wśród gości wydarzenia być może znajdzie się również włoski reżyser i scenarzysta Pupi Avati, członek canneńskiego jury, które w 1994 r. zadecydowało o przegranej filmu Kieślowskiego z "Pulp Fiction" Quentina Tarantino w rywalizacji o Złotą Palmę. "Jesteśmy w trakcie rozmów (...). Warto zauważyć, że ewentualne spotkanie między Piesiewiczem a Avatim miałoby charakter historyczny o znaczeniu wcześniej niespotykanym" - zaznaczyli.
Na festiwal zaproszono także m.in. Magdalenę Łazarkiewicz, Adriana Panka, Xawerego Żuławskiego, Piotra Sobocińskiego Jr, Michała Sobocińskiego oraz Sebastiana Fabijańskiego.
W programie nie zabraknie kina czeskiego. Publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć "Chatę na sprzedaż" Tomasa Pavlicka. Przed pokazem Pavlicek weźmie udział w panelu dyskusyjnym "Czeskie komedie dziś". Odbędzie się również mini-retrospektywa Roberta Sedlacka, twórcy m.in. filmu "Jan Palach".
Nowością będzie cykl filmowy "Ukochane filmy Krzysztofa Kieślowskiego, w ramach którego w przestrzeni Sanatorium Brehmera odbędzie się projekcja "Brzdąca" Charliego Chaplina z muzyką nowoczesną na żywo. Pokaz poprzedzi spotkanie z kuratorami festiwalu i przyjaciółmi Kieślowskiego, którzy opowiedzą o jego fascynacji Chaplinem i jej echach w twórczości polskiego reżysera.
W sekcji poświęconej kinu dokumentalnemu zaplanowano m.in. projekcje i spotkania z twórcami filmów "Miłość i puste słowa" Małgorzaty Imielskiej, "Jutro będzie dobry dzień" Pawła Wysoczańskiego, "Obcy na mojej kanapie" Grzegorza Brzozowskiego oraz "Siostry" Michała Hytrosia. "Kino dokumentalne było ważną częścią twórczej drogi Kieślowskiego, pragniemy być wierni tej tradycji. Zależy nam na tym, aby przyglądać się filmom młodych, zdolnych twórców, przyglądać się temu jak oni przefiltrowują współczesną, niekiedy problematyczną rzeczywistość przez pryzmat własnej wrażliwości" - przekonują organizatorzy.
Najważniejszym punktem 9. edycji festiwalu będzie otwarcie Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, którego celem jest pozyskiwanie, digitalizacja, ochrona i upowszechnianie zasobów archiwalnych związanych z twórczością reżysera. Archiwum powstało w oparciu o materiały przekazane przez rodzinę Kieślowskiego.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. wystawa niepublikowanych dotąd fotosów z planu filmowego trylogii "Trzy kolory" autorstwa Piotra Jaxy oraz kino plenerowe w parku wokół Sanatorium Brehmera, gdzie przypomniane zostaną filmy Kieślowskiego.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem: http://www.hommageakieslowski.pl/.
Krzysztof Kieślowski(ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje najważniejsze obrazy, takie jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały". (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/