Adriana Prodeus została nową dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator – poinformowano w środę na konferencji prasowej. 16. edycja festiwalu rozpocznie się w Poznaniu pod koniec czerwca.
„Poznań wyróżnia się ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, jedną z ikon jest bez wątpienia Animator. To festiwal wielkiej klasy, który co roku gości wybitnych twórców, a zdobywcy Grand Prix ułatwia drogę do oscarowej nominacji. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowują to wydarzenie, dzięki czemu będziemy mogli wziąć udział w tym wspaniałym święcie filmu animowanego” – mówił w środę na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator rozpocznie się 21 czerwca. Festiwal stara się kształtować wrażliwość i poszerzać wiedzę publiczności w zakresie filmu animowanego. Jak podkreślono w środę, przez ostatnie 15 lat wydarzenie zgromadziło szerokie grono odbiorców - stałych uczestników festiwalu - ale nadal nie ustaje w misji docierania do nowych widzów.
Program tegorocznej, 16. edycji festiwalu powstaje we współpracy z nową dyrektorką artystyczną, Adrianą Prodeus, która podziękowała w środę za ogromny kredyt zaufania i wyraziła nadzieję, że „razem wprowadzamy festiwal w nową epokę”.
„16 lat temu byliśmy na takim etapie, że musieliśmy tłumaczyć widzom, czym jest film animowany, opowiadać o jego historii i wyjaśniać, że to ważna gałąź kina. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innych czasach. Spotykamy się z nową generacją widzów, wychowaną na kulturze audiowizualnej, czytającą komiksy, oglądającą filmy animowane” – podkreśliła Prodeus.
„Zapraszamy publiczność do współtworzenia festiwalu, uczymy się od niej i chcemy podbijać nowe tereny, pokazując choćby anime. Ale ważna jest dla nas też kontynuacja założeń, które stoją u podstaw Animatora. Dlatego w tym roku istotnym elementem będzie retrospektywa filmów Marcina Giżyckiego, poprzedniego dyrektora artystycznego festiwalu, któremu chcemy w ten sposób oddać cześć. Zdecydowaliśmy także, żeby nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego nazwać jego imieniem i nazwiskiem” – dodała.
Jak poinformowano na konferencji prasowej, Adriana Prodeus z MFFA Animator współpracuje od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku. Brała udział w festiwalu jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Prowadziła także galę rozdania nagród w roku 2009. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Jest kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty i innych. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Dyrektorka Estrady Poznańskiej Małgorzata Kempa przypomniała, że „Animator jest największym festiwalem animacji w naszej części Europy”.
„Pod koniec czerwca spotkamy się z wybitnymi twórcami i wybitnym, wieloaspektowym kinem, skierowanym do różnych grup wiekowych i społecznych. To już 16. edycja i mam nadzieję, że dalej będziemy mogli kontynuować nasze dzieło i je rozwijać” – zaznaczyła.
Organizatorzy festiwalu podali, że nowością w programie będzie w tym roku sekcja „Kryształy Anime”, która poświęcona zostanie popularnej i intensywnie rozwijającej się animacji z Japonii oraz Korei Południowej.
Poinformowano także, że w znanej dobrze widzom festiwalu sekcji „Retrospektywy” zaprezentowany zostanie dorobek reżyserski zmarłego w 2022 roku wieloletniego dyrektora artystycznego, współzałożyciela festiwalu Animator - Marcina Giżyckiego. Publiczność będzie mogła też obejrzeć selekcję filmów przesłanych przez twórców z całego świata w ramach „Open Call” inspirowanego hasłem tegorocznej edycji: „Poszukiwanie siebie / searching for yourself”.
„Spośród 118 autorów i autorek, którzy zgłosili swoje filmy w otwartym naborze, zostali wybrali także twórcy czołówki 16. odsłony MFFA Animator. Animację stworzy Dudek Pulit, a muzykę skomponuje Sławomir Kandziora. W sekcji +Poszukiwanie siebie+ pokazana zostanie ich wspólna praca +Choice+ z 2020 roku” – podano.
Sercem Animatora są konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych. Jak poinformowano w środę, „w tegorocznym naborze znalazło się 3250 tytułów z 114 krajów, w tym z tak odległych zakątków jak: Bahrajn, Dominikana, Liban, Kamerun, Mali, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Honduras, Wyspy Zielonego Przylądka, Jamajka, Mjanma, Jordania, Maroko czy Zimbabwe. W tym roku padła również rekordowa liczba 77 zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego. Wszystkie zgłoszone produkcje zostaną poddane selekcji. Wytypowane tytuły będzie oceniało jury składające się z wybitnych animatorów i animatorek z całego świata. Zwycięzców poznamy podczas gali 25 czerwca”.
Organizatorzy festiwalu podali, że w dniach 21-25 czerwca odbędą się stacjonarne pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w Pawilonie w parku Stare Koryto Warty. Zaplanowany został też szereg imprez towarzyszących realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami. 25 czerwca jury ogłosi tegorocznych laureatów. Pokazy online odbędą się w terminie 26-30 czerwca 2023 r. na stronie festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator istnieje od 2008 roku. Jest to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Od 2017 roku Animator jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ aszw/