Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Hartbex Carpathia Festival” w Rzeszowie wywalczyła Aga Twardowska z Polski piosenką „Rozanielony”. Laureatów festiwalu ogłoszono w niedzielny wieczór.
Zdobywczyni Grand Prix została nagrodzona 15 tys. zł oraz tysiącem euro, zaproszeniem do udziału w kolejnej edycji festiwalu oraz pamiątkową statuetką. Autorką tekstu zwycięskiego utworu jest Agnieszka Twardowska–Szymańska, która wraz z Janem Smoczyńskim są autorami muzyki.
W XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Hartbex Carpathia Festival", który rozpoczął się w piątek, wzięło udział 15 wykonawców z 6 krajów: Polski, Rosji, Litwy, Ukrainy, Włoch, Malty. Zostali oni wybrani przez jury kwalifikacyjne spośród około 200 chętnych.
Uczestnicy w zmaganiach konkursowych prezentowali wyłącznie własne kompozycje lub skomponowane tylko dla nich, a nie np. covery do podkładów nagranych na płytach.
Oceniało ich jury w składzie: prof. Anna Janosz - (przewodnicząca); Halina Frąckowiak – gość honorowy festiwalu; Onute Zukiene wokalistka, dyrektor Światowego Festiwalu Talentów „Kaunas Talent” na Litwie; Krzysztof Dzikowski - gość specjalny imprezy, autor tekstów, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR; Marek Kościkiewicz – muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny; Wojciech Wójcicki – kompozytor, członek zespołu DeMono, przedstawiciel Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-Słownych SAWP; Roman Owsiak – dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów; Tomasz Filipczak – kierownik Orkiestry Festiwalowej, pianista, kompozytor, producent muzyczny.
Uczestnicy otrzymali też nagrody specjalne. Laureatką Kryształowego Kamertonu - nagrody Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR została pomysłodawczyni i dyrektorka festiwalu Anna Czenczek za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki i efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej kultury – czytamy w protokole jury.
Drugą zdobywczynią Kryształowego Kamertonu została Wiktoria Tracz z Polski z piosenką "Powroty Impossible".
Zdobywczynią nagrody za największą osobowość sceniczną przyznawaną przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego została Dorothy Manzo z Włoch.
Nagrodę przyznaną przez dyrektor festiwalu - nominację do udziału w Światowym Festiwalu Talentów Kaunas Talent na Litwie otrzymała Oliwia Skóra z Polski.
Jurorzy przyznali jej także 1. miejsce XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Hartbex Carpathia Festival" za wykonanie piosenki "Niewinnie" z muzyką i tekstem Marka Kościkiewicza.
Zaś zdobywcami 2. i 3. miejsca zostali odpowiednio: Maria Trusz z Ukrainy z piosenką "Pogladom" z tekstem i muzyką Sofii Sliwki, oraz Klaudia Kulawik z Polski z piosenką "Maybe today" z własnym tekstem i muzyką.
Nagrodą za najlepszą kompozycję jury nagrodziło Agę Twardowską za utwór "Rozanielony".
Komisja konkursowa przyznała też cztery wyróżnienia dla młodych artystów: trojga z Polski i jednego z Malty.
Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielny wieczór. Wtedy też odbył się koncert laureatów. Poprzedził go koncert "Co nam zostało z tamtych lat" w wykonaniu artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz laureatów wcześniejszych edycji festiwalu, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka
Gościem honorowym tegorocznej edycji była Halina Frąckowiak, która wraz artystami Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek wystąpiła w sobotę w koncercie "Serca gwiazd".
Z kolei na finał festiwalu w niedzielny wieczór zaplanowano koncert gwiazdy tegorocznej edycji - Michała Szpaka.
Organizatorem XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Hartbex Carpathia Festival" był: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.
Celem imprezy jest przede wszystkim promowanie osobowości wokalnych, oryginalnych, autorskich utworów, oraz pomoc w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych młodych artystów, a także prezentacja i konfrontowanie różnorodnej kultury muzycznej innych krajów świata.
Carpathia Festival odbywa się od 2005 r. W dotychczasowych edycjach udział wzięli wykonawcy z 27 krajów, w tym takich jak m.in: Azerbejdżan, Chile, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Norwegia, Rumunia, Serbia, Stany Zjednoczone, Turcja, Wietnam.
Wśród laureatów poprzednich edycji znalazł się m.in. zespół Pectus, Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś oraz młodzi artyści z Francji, Słowacji, Czech.(PAP)autor: Agnieszka Pipała
api/