Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2019

Aga Twardowska piosenką „Rozanielony” zdobyła Grand Prix Carpathia Festival

Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Hartbex Carpathia Festival” w Rzeszowie wywalczyła Aga Twardowska z Polski piosenką „Rozanielony”. Laureatów festiwalu ogłoszono w niedzielny wieczór.

Zdobywczyni Grand Prix została nagrodzona 15 tys. zł oraz tysiącem euro, zaproszeniem do udziału w kolejnej edycji festiwalu oraz pamiątkową statuetką. Autorką tekstu zwycięskiego utworu jest Agnieszka Twardowska–Szymańska, która wraz z Janem Smoczyńskim są autorami muzyki.

W XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Hartbex Carpathia Festival", który rozpoczął się w piątek, wzięło udział 15 wykonawców z 6 krajów: Polski, Rosji, Litwy, Ukrainy, Włoch, Malty. Zostali oni wybrani przez jury kwalifikacyjne spośród około 200 chętnych.

Uczestnicy w zmaganiach konkursowych prezentowali wyłącznie własne kompozycje lub skomponowane tylko dla nich, a nie np. covery do podkładów nagranych na płytach.

Oceniało ich jury w składzie: prof. Anna Janosz - (przewodnicząca); Halina Frąckowiak – gość honorowy festiwalu; Onute Zukiene wokalistka, dyrektor Światowego Festiwalu Talentów „Kaunas Talent” na Litwie; Krzysztof Dzikowski - gość specjalny imprezy, autor tekstów, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR; Marek Kościkiewicz – muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny; Wojciech Wójcicki – kompozytor, członek zespołu DeMono, przedstawiciel Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-Słownych SAWP; Roman Owsiak – dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów; Tomasz Filipczak – kierownik Orkiestry Festiwalowej, pianista, kompozytor, producent muzyczny.

Uczestnicy otrzymali też nagrody specjalne. Laureatką Kryształowego Kamertonu - nagrody Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR została pomysłodawczyni i dyrektorka festiwalu Anna Czenczek za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki i efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej kultury – czytamy w protokole jury.

Drugą zdobywczynią Kryształowego Kamertonu została Wiktoria Tracz z Polski z piosenką "Powroty Impossible".

Zdobywczynią nagrody za największą osobowość sceniczną przyznawaną przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego została Dorothy Manzo z Włoch.

Nagrodę przyznaną przez dyrektor festiwalu - nominację do udziału w Światowym Festiwalu Talentów Kaunas Talent na Litwie otrzymała Oliwia Skóra z Polski.

Jurorzy przyznali jej także 1. miejsce XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Hartbex Carpathia Festival" za wykonanie piosenki "Niewinnie" z muzyką i tekstem Marka Kościkiewicza.

Zaś zdobywcami 2. i 3. miejsca zostali odpowiednio: Maria Trusz z Ukrainy z piosenką "Pogladom" z tekstem i muzyką Sofii Sliwki, oraz Klaudia Kulawik z Polski z piosenką "Maybe today" z własnym tekstem i muzyką.

Nagrodą za najlepszą kompozycję jury nagrodziło Agę Twardowską za utwór "Rozanielony".

Komisja konkursowa przyznała też cztery wyróżnienia dla młodych artystów: trojga z Polski i jednego z Malty.

Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielny wieczór. Wtedy też odbył się koncert laureatów. Poprzedził go koncert "Co nam zostało z tamtych lat" w wykonaniu artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz laureatów wcześniejszych edycji festiwalu, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka

Gościem honorowym tegorocznej edycji była Halina Frąckowiak, która wraz artystami Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek wystąpiła w sobotę w koncercie "Serca gwiazd".

Z kolei na finał festiwalu w niedzielny wieczór zaplanowano koncert gwiazdy tegorocznej edycji - Michała Szpaka.

Organizatorem XV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Hartbex Carpathia Festival" był: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.

Celem imprezy jest przede wszystkim promowanie osobowości wokalnych, oryginalnych, autorskich utworów, oraz pomoc w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych młodych artystów, a także prezentacja i konfrontowanie różnorodnej kultury muzycznej innych krajów świata.

Carpathia Festival odbywa się od 2005 r. W dotychczasowych edycjach udział wzięli wykonawcy z 27 krajów, w tym takich jak m.in: Azerbejdżan, Chile, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Norwegia, Rumunia, Serbia, Stany Zjednoczone, Turcja, Wietnam.

Wśród laureatów poprzednich edycji znalazł się m.in. zespół Pectus, Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś oraz młodzi artyści z Francji, Słowacji, Czech.(PAP)autor: Agnieszka Pipała

api/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL