„Akt równoległy” z Teatru Ludowego w Krakowie, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, otrzymał nagrodę Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który zakończył się w Tarnowie. W sumie w konkursie zaprezentowano osiem spektakli.
Zespół krakowskiego teatru otrzymał statuetkę Talii oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł. Festiwalowe jury pod przewodnictwem Andrzeja Pacuły przyznało nagrodę Grand Prix jednogłośnie.
Jury postanowiło także przyznać nagrody indywidualne i wyróżnienia. Nagrody indywidualne po 3 tysiące złotych przypadły twórcom spektaklu „Księżniczka na opak wywrócona” Pedro Calderona de la Barki zaprezentowanego przez gospodarza festiwalu - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Otrzymali je: Marcin Hycnar za reżyserię spektaklu, Matylda Baczyńska za podwójną rolę Flory i Laury oraz Anna Hop za opracowanie ruchu scenicznego.
Jury postanowiło jedną z nagród indywidualnych zadedykować pamięci zmarłego w sobotę Jana Kobuszewskiego - z intencją – by ta nagroda znalazła się w regulaminie kolejnych edycji festiwalu. Nagrodę tę - także w wysokości 3 tysięcy złotych - otrzymał Jan Wieczorkowski za rolę Sąsiada Harolda w „Czarnej komedii” Petera Schafera w reżyserii Tomasza Sapryka z Agencji Produkcyjnej Palma z Warszawy.
Nagroda ALE AKTOR przyznawana przez krakowski oddział ZASPu dla młodego aktora, trafia do Łukasza Borkowskiego za rolę Piotra w spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Tarnowski festiwal, jak co roku zainaugurował premierowy spektakl przygotowany przez gospodarza - Teatr im. Solskiego. Była to XVII-wieczna hiszpańska komedia omyłek „Księżniczka na opak wywrócona” w reżyserii Marcina Hycnara.
Wśród spektakli konkursowych znalazły się także: „Śmiech wzbroniony” (Teatr Nowy w Zabrzu), „Pozytywni” (Fundacja Garnizon Sztuki w Warszawie), „Pomoc domowa” (Och-Teatr w Warszawie) „Czarna komedia” (Agencja Produkcyjna PALMA, Warszawa), „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), „Akt równoległy” (Teatr Ludowy w Krakowie) oraz „Cudowna terapia” (Dom Kultury w Rawiczu/Fundacja SKENE Pro Arte).
W programie festiwalu znalazło się także przedstawienie uświetniające finał. Będzie to „Kogut w rosole” w wykonaniu krakowskiego Teatru STU.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/