Niepublikowane wcześniej nagrania w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia dzieł Lutosławskiego, Rathausa, Tansmana i Panufnika, pochodzące z okresu II wojny światowej, po raz pierwszy ukażą się na płycie. Premiera albumu - 2 września, odsłuch nagrania - 1 września.
Album stanowi pierwszą z planowanej serii trzech płyt, poświęconych muzyce komponowanej podczas wojny i okupacji. Seria ma przywrócić współczesności twórczość, często mało znaną, pokolenia kompozytorów dotkliwie doświadczonego przez historię. Tytuł i czas trwania albumu "39’45" symbolicznie odnoszą się do tragicznej cezury w historii muzyki polskiej, jaką wyznaczają lata II wojny światowej.
Na tych trzech płytach ukażą się dzieła dwunastu polskich kompozytorów; pierwsza z płyt będzie zawierała utwory Witolda Lutosławskiego, Karola Rathausa, Aleksandra Tansmana i Andrzeja Panufnika.
"Zdecydowaliśmy się przypomnieć, a w niektórych przypadkach na nowo zaprezentować utwory, które zupełnie niesłusznie odeszły w cień - powiedział PAP Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. - I tak, jak na przykład +Uwertura tragiczna+ Panufnika jest znanym utworem, wykonywanym często, +Muzyka na smyczki+ Karola Rathausa nigdy nie była nagrana i chyba tylko raz została wykonana. A teraz będziemy mieli światową premierę fonograficzną +Muzyki na smyczki+ Rathausa".
Jak zaznaczył Marynowski, było wielkie odkrycie dla orkiestry i dla Jerzego Maksymiuka, który dyrygował tym utworem. "Na początku dyrygent był sceptyczny, później po odsłuchaniu nagrania stwierdził, że będzie ambasadorem muzyki Rathausa - opowiadał Marynowski. -Widziałem zaskoczenie maestra, gdy wraz z pracą nad utworem odkrywał muzykę zupełnie nieznaną".
Według dyrektora Orkiestry wartość tego wydawnictwa polega na tym, że ukazuje ono, jak w szalenie trudnym okresie historii Polski "muzy nie zamilkły" - kompozytorzy tworzyli wspaniałą muzykę. "Oprócz +Wariacji symfonicznych na orkiestrę+ Witolda Lutosławskiego z 1938 roku, wszystkie utwory powstały w czasie wojny. A są to dzieła fenomenalne" - podkreślił.
Do projektu został zaproszony włoski dyrygent Reanato Rivolta. "Zaproszenie było wystosowane z taką intencją, aby Rivolta wprowadził do swojego repertuaru te utwory, które z jego udziałem będą nagrane na płycie" - dodał Marynowski.
Premierowy odsłuch zremasterowanych nagrań odbędzie się w ramach projektu Piątki z Nową Muzyką w Studio U22 (Aleje Ujazdowskie 22/8) 1 września.
"Twórcy żyjący w czasach niepokoju mierzyli się z tematem wojennym w różnorodny sposób. Jedni odnajdywali w muzyce ukojenie, dając upust najtrudniejszym przeżyciom i wspomnieniom. Inni szukali w niej zapomnienia, uwieczniając te emocje, które były dobre i ciepłe… mimo wszystko. Jeszcze inni traktowali swą sztukę w kategoriach manifestu, tworząc dzieła zaangażowane politycznie i światopoglądowo" - można przeczytać w materiale zapowiadającym płytę.
W albumie "39'45", wydanym przez Warner Music Poland, znajdą się następujące utwory: Witolda Lutosławskiego "Wariacje symfoniczne na orkiestrę" (1938); Aleksandra Tansmana "Rapsodia polska" (1940); Karola Rathausa "Muzyka na smyczki" (1941) oraz Andrzeja Panufnika: "Uwertura tragiczna" (1942).
Orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygują Jerzy Maksymiuk i Renato Rivolta. (PAP)
abe/ agz/