Wydawnictwo płytowe z muzyką wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara wydała Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów. Inauguruje ono cykl Mistrzowie Muzyki, którego celem jest prezentacja dokonań kompozytorów związanych z Katowicami.
Wydawnictwo zostało zaprezentowane w czwartek podczas konferencji prasowej w Katowicach.
Przedsięwzięcie realizowano przez kilkanaście miesięcy. W przedsięwzięciu uczestniczył też Wojciech Kilar. "Tylko przez kilka miesięcy trwały dyskusje między Markiem Mosiem (z Orkiestry Kameralnej Aukso-PAP) a Wojciechem Kilarem na temat zawartości tego wydawnictwa" - powiedział dyrektor artystyczny Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów Marek Zieliński. Dodał, że ostatnie przesłuchanie tej płyty i jej akceptacja przez wybitnego kompozytora odbyła się we wrześniu ubiegłego roku. "Po przesłuchaniu tego materiału był niezwykle zachwycony" - dodał Zieliński.
Na płytach zarejestrowane zostały utwory orkiestrowe oraz orkiestrowo-chóralne Wojciecha Kilara, w tym "Mała uwertura", "II Koncert fortepianowy", "Exodus", "Orawa", "Siwa Mgła", "Kościelec" oraz jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".
"Na szczególną uwagę zasługuje II Koncert fortepianowy, ponieważ został po raz pierwszy zarejestrowany i wydany na płycie. Na fortepianie gra Beata Bilińska, która również jest autorką prawykonania utworu wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w październiku 2011 roku" - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik instytucji Łukasz Kałębasiak.
Nagrania, na którymi czuwał Kilar, wykonane zostały przez Orkiestrę Kameralną Aukso pod dyrekcją Marka Mosia oraz chór Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wydawnictwo przygotowano w dwóch wersjach - podwójnej płyty kompaktowej oraz kolekcjonerskiej. W tej ostatniej oprócz płyt CD jest również płyta winylowa z utworami "Kościelec" oraz "Krzesany". Uzupełnia go zeszyt zawierający fotografie z ostatniej sesji zdjęciowej, na jaką zgodził się Wojciech Kilar. Zdjęcia zostały wykonane m.in. w domu Kilara oraz podczas sesji nagraniowej.
Jest to jak poinformowano pierwsza odsłona projektu "Mistrzowie Muzyki", której celem będzie prezentacja dokonań kompozytorów związanych z Katowicami. W tym roku zostanie jeszcze wydana płyta z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Zmarł w wieku 81 lat 29 grudnia 2013 roku, został pochowany w Katowicach.
Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 roku skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz.
Do najważniejszych utworów Kilara należą, także m.in. "Riff 62" na orkiestrę (1962); "Generique" na orkiestrę (1963); "Diphtongos" na chór mieszany i orkiestrę (1964); "Training 68" na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1968); "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Angelus" na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1982-1984); "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową (1986) oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1999-2000).
Kilar to także niezwykle ceniony kompozytor muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Skomponował muzykę m.in. do filmów
"Sami swoi" (1967), "Lalka" (1968), "Rejs" (1970), "Ziemia obiecana" (1974), "Kronika wypadków miłosnych" (1985), "Trędowata" (1976), "Pianista" (2002), "Pan Tadeusz" (1999), "Drakula" (1992), "Portret damy" (1996) i "Królowie nocy" (2007).(PAP)
ktp/abe/