Kultura i sztuka po 1989 roku

27.10.2018

Andrzej Seweryn zdobywcą Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego

Andrzej Seweryn podczas próby medialnej spektaklu „Deprawator” w reżyserii Macieja Wojtyszki na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Warszawa, 26.09.2018. Fot. PAP/R. Guz Andrzej Seweryn podczas próby medialnej spektaklu „Deprawator” w reżyserii Macieja Wojtyszki na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Warszawa, 26.09.2018. Fot. PAP/R. Guz

Andrzej Seweryn otrzymał w sobotę Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Aktor zagrał Witolda Gombrowicza w konkursowym spektaklu „Deprawator” Macieja Wojtyszki, z którym przyjechał do Radomia Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Seweryn odebrał Grand Prix, czyli Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w formie rzeźby dłuta prof. Krzysztofa Nitscha. W ocenie jury, któremu przewodniczył krytyk teatralny Jacek Wakar, nagroda została przyznana artyście "za kreację, która sama w sobie jest Gombrowiczowskim spektaklem".

Nagrodzony został także Grzegorz Jaremko za reżyserię spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda" w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Nagrodę za rolę kobiecą w tym spektaklu otrzymała Rozalia Mierzicka, odtwórczyni roli królowej Małgorzaty.

Trzy równorzędne nagrody za role męskie otrzymali: Artur Barciś (Poseł), Przemysław Bluszcz (Gombrowicz) i Krzysztof Dracz (Gonzalo) gający w spektaklu "Trans-Atlantyk" w reżyserii Artura Tyszkiewicza z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

Nagrodę zespołową jury przyznało Agnieszce Grębosz, Natalii Samojlik, Karolinie Węgrzyńskiej, Przemysławowi Boskowi, Adamowi Majewskiemu, Mateuszowi Michnikowskiemu, Mateuszowi Paluchowi, Michałowi Węgrzyńskiemu - aktorom spektaklu "Ferdydurke" w reżyserii Aliny Moś-Kerger z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Trzy równorzędne wyróżnienia aktorskie przyznano: Annie Gorajskiej za role Myzdrala, Zuty i Hurleckiej oraz Annie Steli za rolę Zosi w spektaklu "Ferdydurke" w reżyserii Magdaleny Miklasz z Teatru Dramatycznego i Teatru Malabar Hotel w Warszawie oraz Paulinie Walendziak za rolę księżnej Himalaj w spektaklu "Operetka" ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

W czasie trwającego od 20 października w Radomiu XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jury obejrzało 11 przedstawień z Polski, Austrii i Argentyny.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zainaugurowano w 1993 roku - jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się jego pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

Organizatorami festiwalu są Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i miasto Radom. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL