Dyrygent i kompozytor Antoni Wit obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji w Filharmonii Krakowskiej, której muzyk jest dyrygentem honorowym, w piątek i sobotę odbędą się koncerty specjalne.
Podczas wieczorów publiczność po raz pierwszy usłyszy pełne wykonanie utworu Henryka Mikołaja Góreckiego „Kyrie” op. 83 na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową. Zabrzmią też IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena i IV Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Tadeusza Machla.
Na koncertach dyrygowanych przez Wita zaprezentują się orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej oraz Andrzej Białko (organy), Ewa Biegas (sopran), Ewa Marciniec (alt), Nikolay Dorozhkin (tenor), Tomasz Konieczny (bas).
„Zapewniam, że zespół filharmonii jest w doskonałej formie, ma się świetnie” – mówił na środowej konferencji prasowej Antoni Wit, który podziękował dyrekcji i pracownikom instytucji za organizację jubileuszowych koncertów. Podkreślił, że to w murach Filharmonii Krakowskiej słuchał pierwszych koncertów symfonicznych i je prowadził. „Tutaj w dzieciństwie spędziłem wiele czasu za kulisami, gdzie życzliwi znajomi muzycy wtajemniczali mnie w swój świat” – wspominał.
Antoni Wit jako dyrygent debiutował 26 czerwca 1964 roku. W programie występu był koncert organowy Tadeusza Machla. 16 czerwca 1967 roku, w tym samym miejscu, odbył się koncert dyplomowy artysty.
Artysta wyznał, że przez ostatnie 50 lat wykonał w filharmonii wiele utworów, "o których marzy każdy dyrygent, m.in. „Requiem” Verdiego, Mozarta, Brahmsa czy „Carmina Burana” Orffa. Cieszą go także przyszłe koncerty, m.in. sylwestrowe, jakie poprowadzi w Krakowie.
Jego jedynym życzeniem jest, aby w mieście powstała sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia. „W całej Polsce powstają budynki filharmoniczne, tylko Kraków i Warszawa pozostają na szarym końcu. Wyprzedzają je Olsztyn, Szczecin, Wrocław, Katowice, Białystok, Kielce" - wyliczał artysta.
W dobiegającym końca sezonie artystycznym Wit był dyrygentem honorowym Filharmonii Krakowskiej. W styczniu prowadził prestiżowy koncert utworów Karola Szymanowskiego.
Urodzony w Krakowie w 1944 roku Wit z wykształcenia jest nie tylko muzykiem, ale i prawnikiem - studia w tym kierunku ukończył na UJ. Wybrał jednak karierę artysty. Studiował w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnej Akademii Muzycznej); dyrygentury nauczał go Henryk Czyż, a kompozycji Krzysztof Penderecki. Naukę kontynuował w Paryżu pod kierownictwem Nadii Boulanger, francuskiej kompozytorki, dyrygentki i pianistki.
W 1971 roku zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie. W latach 1974-1977 pracował jako zastępca dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii Pomorskiej i był pierwszym dyrygentem tamtejszej Orkiestry Symfonicznej. Kierował Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie (1977-83), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (1983-2000) i Orquestra Filarmonica de Gran Canaria (1987-92). Wielokrotnie występował we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji i Hiszpanii.
Do ubiegłego roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na tym stanowisku poprowadził ponad 460 koncertów w kraju i za granicą, utwory nagrał na ponad 50 płytach CD.
Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego studenci zdobywają laury na polskich i międzynarodowych konkursach. (PAP)
bko/ ls/
PAP SA Copyright © PAP SA 2012 Materiały r