Kultura i sztuka 1945-1989

11.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Antoni Wit obchodzi 50-lecie pracy artystycznej

Dyrygent i kompozytor Antoni Wit obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji w Filharmonii Krakowskiej, której muzyk jest dyrygentem honorowym, w piątek i sobotę odbędą się koncerty specjalne.

Podczas wieczorów publiczność po raz pierwszy usłyszy pełne wykonanie utworu Henryka Mikołaja Góreckiego „Kyrie” op. 83 na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową. Zabrzmią też IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena i IV Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Tadeusza Machla.

Na koncertach dyrygowanych przez Wita zaprezentują się orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej oraz Andrzej Białko (organy), Ewa Biegas (sopran), Ewa Marciniec (alt), Nikolay Dorozhkin (tenor), Tomasz Konieczny (bas).

„Zapewniam, że zespół filharmonii jest w doskonałej formie, ma się świetnie” – mówił na środowej konferencji prasowej Antoni Wit, który podziękował dyrekcji i pracownikom instytucji za organizację jubileuszowych koncertów. Podkreślił, że to w murach Filharmonii Krakowskiej słuchał pierwszych koncertów symfonicznych i je prowadził. „Tutaj w dzieciństwie spędziłem wiele czasu za kulisami, gdzie życzliwi znajomi muzycy wtajemniczali mnie w swój świat” – wspominał.

Antoni Wit jako dyrygent debiutował 26 czerwca 1964 roku. W programie występu był koncert organowy Tadeusza Machla. 16 czerwca 1967 roku, w tym samym miejscu, odbył się koncert dyplomowy artysty.

Artysta wyznał, że przez ostatnie 50 lat wykonał w filharmonii wiele utworów, "o których marzy każdy dyrygent, m.in. „Requiem” Verdiego, Mozarta, Brahmsa czy „Carmina Burana” Orffa. Cieszą go także przyszłe koncerty, m.in. sylwestrowe, jakie poprowadzi w Krakowie.

Jego jedynym życzeniem jest, aby w mieście powstała sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia. „W całej Polsce powstają budynki filharmoniczne, tylko Kraków i Warszawa pozostają na szarym końcu. Wyprzedzają je Olsztyn, Szczecin, Wrocław, Katowice, Białystok, Kielce" - wyliczał artysta.

W dobiegającym końca sezonie artystycznym Wit był dyrygentem honorowym Filharmonii Krakowskiej. W styczniu prowadził prestiżowy koncert utworów Karola Szymanowskiego.

Urodzony w Krakowie w 1944 roku Wit z wykształcenia jest nie tylko muzykiem, ale i prawnikiem - studia w tym kierunku ukończył na UJ. Wybrał jednak karierę artysty. Studiował w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnej Akademii Muzycznej); dyrygentury nauczał go Henryk Czyż, a kompozycji Krzysztof Penderecki. Naukę kontynuował w Paryżu pod kierownictwem Nadii Boulanger, francuskiej kompozytorki, dyrygentki i pianistki.

W 1971 roku zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie. W latach 1974-1977 pracował jako zastępca dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii Pomorskiej i był pierwszym dyrygentem tamtejszej Orkiestry Symfonicznej. Kierował Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie (1977-83), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (1983-2000) i Orquestra Filarmonica de Gran Canaria (1987-92). Wielokrotnie występował we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji i Hiszpanii.

Do ubiegłego roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na tym stanowisku poprowadził ponad 460 koncertów w kraju i za granicą, utwory nagrał na ponad 50 płytach CD.

Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego studenci zdobywają laury na polskich i międzynarodowych konkursach. (PAP)

bko/ ls/

PAP SA Copyright © PAP SA 2012 Materiały r

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL