Przedstawienie "Apokalipsa" w reżyserii Michała Borczucha zrealizowane w Nowym Teatrze w Warszawie zdobyło nagrodę dla najlepszego spektaklu na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Za najlepszego reżysera jurorzy uznali Krzysztofa Warlikowskiego.
W tegorocznym festiwalowym konkursie "Inferno" zaprezentowano 14 spektakli zrealizowanych przez artystów teatrów z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Oceniało je międzynarodowe jury w składzie: Ahmed El Attar, Celso Curi, Alja Predan, Carena Schlewitt, Stefan Schmidtke, Ramon Simo. Werdykt ogłoszono w nocy z sobotę na niedzielę.
Nagroda za najlepszy spektakl ufundowana przez prezydenta Krakowa (50 tys. zł) została przyznana "Apokalipsie" w reż. Michała Borczucha. Jak podkreślili jurorzy, to "delikatnie utkane przedstawienie skupiające się na szczególe, w którym inscenizacja, estetyka oraz koncepcje tworzą – wraz z treścią – idealny splot przeszłości i teraźniejszości, dokumentu i fabuły, intelektu i emocji, i który dodatkowo w zadziwiający sposób wiążą się ze społecznymi i politycznymi problemami dnia dzisiejszego".
Za najlepszego reżysera uznany został Krzysztof Warlikowski. Na festiwalu prezentowany był wyreżyserowany przez niego spektakl "Francuzi" inspirowany "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Zdaniem jurorów Warlikowski "w swoim hermetycznym i wielopłaszczyznowym przedstawieniu burżuazyjnego społeczeństwa jako reżyser redefiniuje i poszerza horyzont Marcela Prousta, mistrzowsko operując wizją oraz narzędziami, które ma do dyspozycji jako reżyser". Nagroda w tej kategorii to 10 tys. zł.
Nagroda za najlepszy spektakl ufundowana przez prezydenta Krakowa została przyznana "Apokalipsie" w reż. Michała Borczucha. Jak podkreślili jurorzy, to "delikatnie utkane przedstawienie skupiające się na szczególe, w którym inscenizacja, estetyka oraz koncepcje tworzą – wraz z treścią – idealny splot przeszłości i teraźniejszości, dokumentu i fabuły, intelektu i emocji, i który dodatkowo w zadziwiający sposób wiążą się ze społecznymi i politycznymi problemami dnia dzisiejszego".
Nagrodę dla najlepszej aktorki (10 tys. zł) otrzymała Halina Rasiakówna za stworzenie ról: Elfriede I w przedstawieniu "Podróż zimowa" oraz Oriany Fallaci w przedstawieniu "Apokalipsa".
Krzysztof Zarzecki odebrał nagrodę dla najlepszego aktora (10 tys. zł) za wyjątkową kreację Piera Paola Pasoliniego w przedstawieniu "Apokalipsa".
Najlepszą aktorką drugoplanową (5 tys. złotych ) została Małgorzata Gorol za rolę Elfriede V stworzoną w spektaklu "Podróż zimowa", a najlepszym aktorem drugoplanowy (5 tys. złotych) Mariusz Bonaszewski za wyśmienite wykonanie roli Charlesa Swanna w spektaklu "Francuzi".
Jury zdecydowało również o przyznaniu wyróżnienia za wyjątkową współpracę całemu żeńskiemu zespołowi Teatru Polskiego we Wrocławiu wykonującemu "Podróż zimową" w reżyserii Pawła Miśkiewicza.
Nagrodę za najlepszą scenografię (10 tys. zł) otrzymała Małgorzata Szczęśniak za scenografię do spektaklu "Francuzi". Maja Kleszcz została nagrodzona za najlepszą muzykę oryginalną do spektaklu "Podróż zimowa".
Jury nie przyznało w tym roku nagrody za oprawę wizualną spektaklu. Zastąpiła ją nagroda za najlepszy tekst dramatyczny, którą przyznano Pawłowi Demirskiemu za "nie-boską komedię. WSZYSTKO POWIEM BOGU". Według jury "oparty na klasycznym dramacie polskiego romantyzmu tekst zapisany przez Pawła Demirskiego stanowi wyjątkowy przykład siły języka współczesnego teatru zdolnego do poszerzania horyzontów służącego szerszemu postrzeganiu tradycji poprzez ironię".
Nagrody indywidualne ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Tegoroczny 8. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia trwał 10 dni, podczas których pokazanych zostało 28 spektakli. Organizatorami wydarzenia są Teatr Łaźnia Nowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezydent Krakowa.(PAP)
wos/ hgt/