Arie z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, przeplatane dziełami innych polskich kompozytorów, a także pieśni wojskowe i patriotyczne złożą się na spektakl muzyczny „Śpiewnik polski w Strasznym dworze”, który odbędzie się w sobotni wieczór na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
Jak przypomina na swojej stronie współorganizator wydarzenia Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK polska opera „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki powstała po upadku powstania styczniowego i jest wielkim manifestem patriotycznym.
„Jej wartości muzyczne są niezaprzeczalne, przywołuje ponadto staropolski obyczaj, uczy miłości oraz poświęcenia dla ojczyzny. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania. Zakładamy, że publiczność będzie śpiewać razem z artystami” – zaznaczyli organizatorzy.
W programie „Śpiewnika polskiego w Strasznym dworze” znajdą się najbardziej znane arie z tej opery, m.in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika w wykonaniu śpiewaków operowych.
W akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni innych polskich kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków.
Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra kameralna. Wykonawcy wystąpią w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, zostanie przygotowana scenografia nawiązująca do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.
Organizatorzy wyrazili przekonanie, że „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw, do podniesienia świadomości znaczenia i ciągłości polskiej kultury oraz do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną, a także do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania.
Wstęp wolny na podstawie zaproszeń. Jak zastrzegają organizatorzy spektakl można oglądać wyłącznie z zachowaniem odpowiednich obostrzeń sanitarnych. Goście zobowiązani są przede wszystkim do noszenia maseczek ochronnych, dezynfekcji rąk oraz zachowania odpowiedniego dystansu między sobą.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Canto Pro Classica oraz PCKiN ZAMEK. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ par/