O kontynuację linii programowej "Gościa Niedzielnego" po odwołaniu dotychczasowego redaktora naczelnego zaapelowali sygnatariusze listu otwartego do abp. Wiktora Skworca. Zaznaczyli, że odwołanie ks. Marka Gancarczyka może być odbierane jako zakwestionowanie obecnej linii pisma.
24 stycznia metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powołał na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" ks. dr. Adama Pawlaszczyka - dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. Wcześniej zwolnił z pełnionych funkcji redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny", dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji "Gość Niedzielny", ks. Marka Gancarczyka.
Jak napisali autorzy listu, wiadomość o odwołaniu z funkcji ks. Gancarczyka przyjęli "z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem". "To właśnie ks. Gancarczyk, rozwijając dziedzictwo swoich poprzedników, stworzył unikatową formułę czasopisma, łącząc rzeczy stare z nowymi. Z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem budował markę tygodnika, która przekraczając granicę diecezji katowickiej, stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą" - podkreślili.
W ocenie autorów, odwołanie go "może być interpretowane jako zakwestionowanie obecnej linii +Gościa Niedzielnego+". "Ksiądz Marek Gancarczyk w czasach wszechobecnej komercjalizacji i tabloidyzacji mediów stworzył formułę pisma, które ewangelizacyjny przekaz łączy z informacją i publicystyką redagowaną na wysokim poziomie" - czytamy w liście.
"Dzięki dobrej formule pisma i linii programowej zgodnej z nauczaniem Kościoła, mogliśmy jako Czytelnicy i współpracownicy śledzić z zainteresowaniem debaty społeczne dotyczące spraw niezwykle ważnych, takich jak: obrona życia, obrona godności kobiet, polityka migracyjna, obrona wolnych niedziel czy obrona symboli religijnych w Europie. Debaty +Gościa+ były zawsze merytoryczne i bardzo pozytywne" - uważają autorzy.
Dodali, że po dokonanej zmianie na stanowisku redaktora naczelnego, pojawiły się w obiegu publicznym "krzywdzące" opinie na temat ks. Gancarczyka, które "próbują pokazać go jako człowieka stronniczego". "Ksiądz Marek był i jest kapłanem pokornym, który zawsze stawał po stronie Dobra i Prawdy, za co w 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarską im. Bp Jana Chrapka +Ślad+" - ocenili autorzy.
Na zakończenie sygnatariusze zaapelowali do ks. Adama Pawlaszczyka, "by zachował i rozwijał cenny dorobek +Gościa Niedzielnego+". "Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań. Wyrażamy głęboką ufność, że kontynuowana będzie ta formuła i linia programowa, która dzisiaj stała się bliska ogromnej społeczności Czytelników +Gościa Niedzielnego+ zjednoczonych wokół Boga i prawd wiary" - napisali.
Wśród sygnatariuszy znaleźli się dziennikarze, artyści, naukowcy, lekarze, duchowni i politycy, m.in. Dominika Figurska, Marek Jurek, o. Leon Knabit OSB, prof. Andrzej Nowak, prof. Grażyna Chełkowska, Alina Petrowa-Wasilewicz, Rafał Porzeziński, dr Helena Pyz, Krzysztof Skowroński i Dominik Zdort.
List został opublikowany na stronie Teologii Politycznej.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ jw/