Prace 69 młodych artystów znajdą się na Aukcji Młodej Sztuki w stołecznej Galerii STALOWA, która odbędzie się w środę 16 grudnia. Warto nabywać takie prace, które naprawdę się podobają - sugeruje Krzysztof Fabiański, szef Galerii STALOWA.
O potrzebie i charakterze aukcji prac młodych artystów mówi Krzysztof Fabiański, właściciel Galerii STALOWA. "Chcę zrobić wszystko, aby w dobrym tonie było posiadanie dzieła młodego, zdolnego malarza, grafika, rysownika, fotografa czy rzeźbiarza. Obcowanie ze sztuką na co dzień daje wiele radości, łagodzi obyczaje, budzi zdrowe zainteresowanie twórczością innych młodych twórców" - zaznacza Fabiański.
Autorzy obrazów, które będą licytowane, to w przeważającej większości absolwenci uczelni artystycznych polskich i zagranicznych. Niektórzy z nich mają dyplomy kilku szkół plastycznych; są uczestnikami wystaw krajowych i zagranicznych i często laureatami liczących się nagród dla młodych twórców.
Wśród twórców jest np. Jerzy Cichecki, którego obraz "Lustro" znajdzie się na aukcji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymał dyplom w 1986 r. w pracowni malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego i pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, używając tradycyjnych technik malarskich. Jest autorem wielu wystaw w Polsce i za granicą, głównie w Japonii. Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych galeriach.
Jagoda Kaczmarczyk-Hudzik jest absolwentką malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; na aukcji znalazło się jej płótno "Spływ". W 2007 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem zrealizowany w pracowni prof. Jana Pamuły. W trakcie studiów otrzymała Stypendium Ministra Kultury 2003/04. W 2010 r. zdobyła Medal Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wyróżnienie czasopisma „Sztuka. pl” w konkursie malarskim organizowanym przez Fundację Kultury im. I. J. Paderewskiego.
Zbigniew Sikora wystawia obraz „Bez tytułu"; artysta w 2010 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Uczęszczał także do Pracowni Alternatywnego Obrazowania prowadzonej przez prof. Włodzimierza Szymańskiego przy Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz na specjalizację do Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej kierowanej przez prof. Mirosława Duchowskiego.
Katarzyna Żak - autorka obrazu "Brzoza". W latach 2006-2010 uczęszczała do Liceum Plastycznego w Lublinie, gdzie zdobyła stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne, wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Biennale Rzeźby w Drewnie w Zakopanem. W latach 2010 - 2015 studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie obroniła tytuł magistra sztuki na specjalizacji malarstwo w pracowni prof. Wróblewskiego. W tym samym roku zdobyła wyróżnienie podczas V Pleneru malarskiego.
"Jestem zwolennikiem organizowania aukcji młodej sztuki - mówi Fabiański. - Jest to swojego rodzaju okazja, dzięki której szczęśliwy nabywca może taniej kupić pracę dobrego artysty za bardzo niewielkie pieniądze pod warunkiem, że na tej aukcji nie będzie kilku innych licytantów zainteresowanych danym dziełem".
Jak sugeruje Fabiański "należy nabywać takie prace, które naprawdę się podobają – będziemy przecież obcować z nimi, na co dzień, staną się naszymi domownikami. (...) Życzę wszystkim, aby znaleźli swój własny mały +kawałek sztuki+ i żeby mieli z tego wiele radości".
Jak zwykle w przypadku Aukcji Młodej Sztuki w Galerii STALOWA (jest to już XVII aukcja) wszystkie ceny wywoławcze wynoszą 500 PLN, to - zdaniem organizatorów aukcji - dobra okazja do nabycia ciekawego dzieła autorstwa młodego twórcy. Aukcja będzie transmitowana, można będzie licytować online.(PAP)
abe/ mhr/