Obraz „Odrzucenie” Tomasza Zjawionego zdobył największą liczbę głosów w internetowym konkursie na najciekawszego artystę 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 – podaje w czwartek Galeria Bielska BWA, która organizuje konkurs.
Wyróżniony przez internautów obraz Zjawionego przedstawia podwórze starej kamienicy. W opisie artysta napisał: "Prace poruszają proste życie miejskiej społeczności od podwórka. Proces rewitalizacji miast, który niekoniecznie ma wpływ na rozwój społeczeństwa i polepszenia ich warunków życia, ogranicza się jedynie do remontu fasad."
"Artysta w swojej twórczości najchętniej podejmuje motywy architektoniczne. Zafascynowany jest miejscami, głównie dawnymi, nieco zapomnianymi, okrytymi patyną czasu. Najbardziej interesuje się architekturą secesji, jak i (…) z okresu PRL. (…) Motywy, które podejmuje w swoich pracach, wynikają z procesu eksploracji miast, przez co artysta stara się wejść w symbiozę z otoczeniem" – powiedziała o pracach Zjawionego historyk sztuki Adrianna Michalska.
Tomasz Zjawiony urodził się w 1984 r. w Pabianicach. Jest absolwentem wydziału wzornictwa i architektury wnętrz ASP w Łodzi. Jest m.in. laureatem Grand Prix II Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa Pejzaż Architektoniczny Bisztynek 2018 oraz Nagrody Rektora ASP w Łodzi w 35. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Sztuki Piękne 2018 Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Wyniki plebiscytu, który trwał od 1 czerwca, miały zostać ogłoszone już kilka dni temu. Galeria musiała jednak zweryfikować poprawność oddanych głosów. Okazało się bowiem, że wyłoniła się grupa uczestników głosujących za pomocą "botów", czyli programów lub zespołów ludzkich automatycznie oddających głos na pracę. "Wśród osób, które nie korzystały z takich +mechanizmów popularności+ pierwsze miejsce zajął Tomasz Zjawiony z ilością 1807 głosów" – podała Galeria Bielska BWA.
Bielska Jesień jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jego organizatorem jest Galeria Bielska BWA. W konkursie, odbywającym się co dwa lata, mogą uczestniczyć zarówno absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i osoby bez takiego wykształcenia, lecz wykazujące się aktywnością i dorobkiem twórczym. Wydarzeniu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na tegoroczną edycję napłynęło blisko 2 tys. obrazów 653 malarzy. Spośród nich jury wyselekcjonowało do wystawy pokonkursowej 115 prac 54 artystów. Ekspozycja zostanie otwarta 8 listopada. Wówczas ogłoszony zostanie też laureat Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także pozostali wyróżnieni. Wystawę będzie można zobaczyć do końca roku. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/