To jedna z lepszych piosenek do Bonda, jaka powstała w ostatnich czasach – napisał o piosence Billie Eilish „No Time To Die” brytyjski dziennik „The Independent”. Piosenka znajdzie się w czołówce dwudziestego piątego filmu o przygodach Agenta 007.
W piątek nad ranem miała miejsce internetowa premiera piosenki do najnowszego filmu z serii o Jamesie Bondzie „No Time To Die”. Utwór wykonała Billie Eilish – tegoroczna laureatka pięciu nagród Grammy – która skomponowała go razem ze swoim bratem Fineasem O’Connellem.
„No Time To Die” od razu zdobyła świetne recenzje. Brytyjski dziennik „The Independent” napisał, że jest to „jedna z lepszych piosenek do Bonda ostatnich czasów”. „Utwór dowodzi, że wszechstronność Billie Eilish mocno wykracza poza upiorne, elektroniczne brzmienie jej debiutanckiego albumu +When We All Fall Asleep, Where Do We Go?+. Głosem sięga dalej niż kiedykolwiek. Zaczyna w swoim charakterystycznym stylu (czyli czymś pomiędzy mruczeniem a jękiem), ale w punkcie kulminacyjnym piosenki uderza w imponujące rejestry” – czytamy.
„The Guardian” napisał z kolei, że „szorstka muzyka elektroniczna z ostatniej płyty Eilish została zastąpiona gustowną aranżacją i ukłonem w stronę poprzednich utworów z Bonda”, jednak wokalistka „odcisnęła na piosence własną tożsamość”. „W piosence Eilish surowość walczy z wrażliwością. +No Time to Die+ to silny i atrakcyjny dodatek do kanonu tematycznego Bonda” – napisano w recenzji.
Te opinie podzieliło także „Variety.com”: „+No Time to Die+ jest jedną z lepszych piosenek ostatnich 25 lub 30 lat i bije na łopatki wiele utworów z tej serii, które świetnie się zapowiadały, a jednak rozczarowywały” – oceniono.
Kiedy Billie Eilish otrzymała propozycję skomponowania piosenki do „Bonda”, nie kryła szoku - w wywiadzie dla amerykańskiego iHeartRadio wyznała, że to jej zdaniem "najlepsza seria filmowa, jaka kiedykolwiek powstała", a możliwość pracy nad piosenką do jednej z części "jest szaleństwem". Jednak reżyser filmu Cary Joji Fukunaga podkreślał w mediach społecznościowych, że wybór wokalistki nie był przypadkowy. "Tylko prawdziwi wybrańcy nagrywają piosenki tytułowe do Bonda. Jestem wielkim fanem Billie i Finneasa. Ich kreatywność i talent nie mają sobie równych. Nie mogę się doczekać, aż widzowie usłyszą to, co stworzyli. To świeża nowa perspektywa dla serii, która odbije się szerokim echem" - stwierdził. Jak podało BBC, producenci Bonda, Michael G. Wilson i Barbara Broccoli, określili utwór mianem "niezwykle potężnego i poruszającego", dodali też, że został idealnie wpleciony w scenariusz.
„No Time To Die” to dwudziesty piąty film z serii o Jamesie Bondzie, a do każdego skomponowany został inny utwór, z których większość przeszła do historii. Motyw muzyczny, skomponowany przez Monty’ego Normana do czołówki filmu „Doctor No” z 1962 r. stał się ikoną popkultury i był wykorzystywany jako soundtrack jeszcze w 11 innych filmach z tej serii, jednak już jako wariacje kompozytora Johna Berry'ego, któremu częściowe autorstwo źródłowego motywu również przypisywano (jak podał portal "Muzykazbonda.pl", Norman wygrał sprawę w sądzie przeciwko dziennikowi "The Sunday Times", który twierdził, że autorem motywu był Berry - kontrowersje wokół tej kwestii do dziś się nie zakończyły).
Piosenki otwierające kolejne filmy o Jamesie Bondzie wykonało wielu znanych artystów, m.in. Nancy Sinatra („You Only Live Twice”, 1967 r.) Paul McCartney („Live and Let Die”,1973r.), zespół A-ha („The Living Daylights”, 1987 r.), Madonna („Die Another Day”, 2002 r.) czy Alicia Keys i Jack White ("Another Way to Die", 2008 r.).
Hitem okazał się utwór „Diamonds Are Forever” (1971 r.) w wykonaniu Shirley Bassey (tej samej, która do Bonda nagrała także „Goldenfinger” w 1964 r. i „Moonraker” w 1979 r.). W 1995 r. na radiowych listach przebojów na stałe zagościła zaś piosenka „GoldenEye” wykonywana przez Tinę Turner w siedemnastym filmie o Bondzie. Utwór specjalnie dla niej napisali Bono Vox i The Edge z zespołu U2. Piosenka znalazła się na 10. miejscu brytyjskiej klasyfikacji Official Singles Chart, a na pozostałych europejskich listach klasyfikowała się na 5. miejscu. Została też umieszczona na albumie Turner „Wildest Dreams” z 1996 r. Rok później światową sławę osiągnęła piosenka zaśpiewana przez Sheryl Crow „Tomorrow Never Dies” – uzyskała nominację do Złotych Globów i nagrody Grammy, jednak w obu tych konkursach przegrała z utworem „My Heart Will Go On” z „Titanica”.
Mimo że pierwszy film o Jamesie Bondzie powstał jeszcze w latach 60., również w ostatniej dekadzie seria doczekała się wielkich hitów. Ogromną popularnością cieszy się np. utwór „Skyfall” z 2012 r. wykonany przez Adele, który w USA i wielu krajach świata osiągnął status platynowej płyty, a wokalistka otrzymała za niego Oscara, Brit Award i Złoty Glob. Podobnie było trzy lata później z „Writing’s on the Wall” – utworem nagranym do ostatniego dotychczas filmu o Bondzie „Spectre”, za którego Oscarem i Złotym Globem nagrodzono wykonawcę Sama Smitha.
Piosenki „No Time To Die” Billie Eilish można posłuchać m.in. w serwisach Youtube i Spotify.(PAP)
Autorka: Karolina Sarniewicz
kas/ dki/