Kazimierz Karabasz, wybitny twórca filmów dokumentalnych, będzie w niedzielę bohaterem drugiej odsłony imprezy "Bydgoska Tożsamość Filmowa". Cykl prezentuje twórców filmowych i ich dzieła związane z Bydgoszczą.
"Kazimierz Karabasz to jeden z najbardziej uznanych polskich dokumentalistów, autor ponad 40 filmów i współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu. W Bydgoszczy spędził pierwsze 18 lat swojego życia, a później - mimo wyjazdu - zawsze czuł się bardzo związany z miastem" - podkreślił Arkadiusz Hapka, pomysłodawca imprezy i szef kina studyjnego "Orzeł" w Bydgoszczy.
W niedzielę można będzie zobaczyć trzy filmy Karabasza: "Rok Franka W." z 1967 roku, "Muzykanci" z 1960 r. oraz jedyny w jego dorobku film fabularny - "Cień już niedaleko" z 1984 roku. Uzupełnieniem wieczoru w kinie będzie pokaz specjalny filmu "Rynek" Danuty Halladin.
Jak zaznaczył, to właśnie w Bydgoszczy rozpoczęła się przygoda Karabasza z filmem. Podczas zawodów kajakowych przyszły reżyser dostrzegł mężczyznę z kamerą, który filmował rozgrywające się zawody dla Polskiej Kroniki Filmowej.
"To przesądziło o wyborze studiów w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Kazimierz Karabasz opuścił Bydgoszcz, ale podczas jednej z wizyt w mieście dobitnie podkreślił, że nadal czuje się bydgoszczaninem, mówił: +Tu się urodziłem i to miasto mam w sercu+" - przypomniał Hapka.
W niedzielę można będzie zobaczyć trzy filmy Karabasza: "Rok Franka W." z 1967 roku, "Muzykanci" z 1960 r. oraz jedyny w jego dorobku film fabularny - "Cień już niedaleko" z 1984 roku. Uzupełnieniem wieczoru w kinie będzie pokaz specjalny filmu "Rynek" Danuty Halladin, opisującego historię Bydgoszczy przez pryzmat wydarzeń na Starym Rynku.
Między seansami zaplanowano spotkanie z Lidią Zonn (współscenarzystką filmu "Rynek", żoną Kazimierza Karabasza) oraz Kazimierzem Karabaszem, a także ze Stanisławem Plewą, operatorem filmu "Rynek", urodzonym w Bydgoszczy.
Zaplanowana na niedzielę druga odsłona "Bydgoskiej Tożsamości Filmowej" przypada w pierwszą rocznicę otwarcia w mieście kina studyjnego "Orzeł". Powstało ono w miejscu dawnego kina o tej samej nazwie i jest częścią oddanego rok temu do użytku nowego gmachu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. (PAP)
olz/ eaw/