"Carmina Burana" Carla Orffa zostanie wykonana w czwartek i piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji 70. rocznicy powstania instytucji. Kieleckiej orkiestrze symfonicznej towarzyszyć będą zespoły, które od lat z nią współpracują.
Filharmonia Świętokrzyska była drugą tego typu instytucją, jaka powstała po II wojnie światowej w Polsce (wówczas Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach). Została założona w lutym 1945 roku, czyli kilka tygodni po przejściu frontu przez Kielecczyznę. Po raz pierwszy koncertowała w lipcu tego samego roku.
„Zdecydowaliśmy, że (...) świętujemy cały rok, ale organizujemy jedno huczne wydarzenie, czyli wykonanie +Carminy Burany+ Carla Orffa w czerwcu - dokładnie to będą dwa wieczory, czwartek i piątek” – powiedział dziennikarzom dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, dyrygent Jacek Rogala.
Władzom Filharmonii Świętokrzyskiej zależało, aby w uroczystym jubileuszu wzięły udział różne zespoły, które z nią współpracują, dlatego wśród współwykonawców „Carminy…” znalazły się chóry Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Lubelskiej oraz Chór Dziecięcy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Wśród solistów na kieleckiej scenie wystąpią - nazywana królową włoskiego bel canta Joanna Woś, wybitny polski tenor Piotr Kusiewicz oraz baryton Leszek Skrla.
Zdaniem Rogali „Carmina Burana” to „utwór, który reklamy nie potrzebuje, bo od prawykonania w czerwcu 1937 roku, czyli od 78 lat, jest jednym z najpopularniejszych dzieł na deskach filharmonicznych”.
Utwór jest kantatą sceniczną monachijskiego kompozytora i dyrygenta Carla Orffa (1895-1982). Twórca znany był nie tylko ze swoich wybitnych dzieł, ale także z pracy pedagogicznej. Stworzył bowiem autorską metodę wychowania muzycznego dzieci oraz wiele elementów współczesnej muzykoterapii.
Największą sławę przyniosła mu właśnie „Carmina Burana”, która już po trzech dekadach od prapremiery we Frankfurcie została włączona do międzynarodowego kanonu muzyki poważnej. Najbardziej znany jest otwierający poemat „O Fortuna”, którego fragmenty pojawiały się wielokrotnie w różnych aranżacjach, także w kulturze popularnej, a nawet muzyce heavymetalowej.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga obchodzi w tym roku 70. rocznicę powstania, a tradycja muzyki symfonicznej w Kielcach - 95-lecie. W 1920 roku rozpoczęła w tym mieście działalność orkiestra, stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów.
Filharmonia Świętokrzyska od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur przy ul. Żeromskiego w Kielcach. Od października 2001 roku instytucją kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala. (PAP)
mjk/ agz/