Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach przeniosło się do nowej siedziby. Zajęło odnowiony magazyn odzieżowy górników znajdujący się na terenie dawnej kopalni Katowice, gdzie od 2011 roku powstaje nowa siedziba muzeum.
Centrum Scenografii Polskiej, jak powiedział w czwartek PAP dyrektor oddziału Adam Kowalski, zajmuje trzy kondygnacje w zabytkowym obiekcie, po byłej kopalni Katowice. "To dawny, pochodzący z początku XX wieku magazyn odzieżowy, w którym górnicy pobierali odzież i sprzęt górniczy. Obiekt został odnowiony i dostosowany do potrzeb wystawienniczych" - powiedział Kowalski.
Nowa siedziba centrum zostanie otwarta dla zwiedzających w sobotę. Zainauguruje ją wystawa "Jerzy Moskal... na dobry początek". "Zaprezentujemy wyjątkowy dorobek twórcy naszej instytucji Jerzego Moskala - scenografa teatralnego i filmowego, plastyka, innowatora w zakresie nowoczesnej ekspozycji muzealnej i wystawiennictwa. To ukłon w jego stronę, jako pomysłodawcy wystaw scenograficznych" - dodał Kowalski.
W nowej siedzibie centrum będą prezentowane m.in. autorskie projekty Moskala - makiety, kolaże, plakaty oraz obiekty przestrzenne. "Inscenizował chętnie romantyków i Szekspira. Wybrane, wielokrotnie nagradzane tytuły prezentujemy właśnie na tej wystawie. Projekty do sztuk teatralnych +Anny Kareniny+ Lwa Tołstoja sąsiadują ze +Sławną historią o Troilusie i Kresydzie+ a +Zmartwychwstanie+ z +Czekając na Godota+" - informuje Centrum Scenografii Polskiej.
Przestrzeń ekspozycyjna nowej siedziby centrum znajduje się na parterze odnowionego budynku i jak dodał Kowalski będzie wykorzystywana do prezentowania wystaw czasowych (miejscem dla wystaw stałych będzie główny gmach nowej siedziby, który powstał na terenach pokopalnianych). Na pierwszym piętrze centrum będzie miało swoje pracownie, ostatnia kondygnacja będzie miała charakter biurowy.
Nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstaje od lipca 2011 roku (odbyło się wówczas uroczyste wbicie łopaty pod budowę). Wśród nowych obiektów znalazł się m.in. nowy gmach główny muzeum składający się kondygnacji naziemnych i podziemnych. W kompleksie znajdują się również dawne obiekty pokopalniane, w tym m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawna maszynownia, czy wieża wyciągowa szybu "Warszawa".
Wartość całego projektu wynosi ponad 324 mln zł, w tym 85 proc. to dofinansowanie ze środków unijnych (ponad 225 mln zł). Pozostała część, to wkład własny Województwa Śląskiego. Projekt uzyskał również dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wys. 2,3 mln zł.
Obecnie, jak poinformował PAP dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek "przestrzeń dostosowywana" jest do potrzeb placówki. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2015 roku.
Teren nowej siedziby będzie można zwiedzać podczas najbliższej Nocy Muzeów - z soboty na niedzielę.(PAP)
ktp/ dym/