Centrum im. Ludwika Zamenhofa zostanie włączone do Białostockiego Ośrodka Kultury - zdecydowali w poniedziałek radni na wniosek prezydenta miasta. Ma to przynieść oszczędności. Na poprzedniej sesji rada odrzuciła obywatelski projekt, by placówek nie łączyć.
Podczas poniedziałkowej sesji za połączeniem obu placówek (od 1 stycznia 2017 roku) było 19 radnych, pięciu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, urodzonego w Białymstoku twórcy języka esperanto, zostało powołane w 2009 r., kiedy w mieście odbył się 94. Światowy Kongres Esperanto. Celem jego działania jest ukazywanie i propagowanie zróżnicowania kulturowego, narodowościowego i religijnego regionu.
Na początku działało jako oddział Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK), ale w 2010 r. stało się samodzielną placówką.
W tym roku władze miasta zgłosiły pomysł ponownego połączenia; ma to pozwolić bardziej racjonalnie wykorzystać potencjał obu placówek i przynieść finansowe oszczędności. Według wyliczeń magistratu, to kwota 500 tys. zł rocznie.
Na kwietniowej sesji, głosami PiS (ten klub ma w radzie większość) oraz klubu radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego rada formalnie potwierdziła zamiar połączenia obu placówek.
Sprzeciwili się temu wówczas radni klubu PO, swój list do władz miasta wystosowali też pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Pod internetową petycją w ciągu kilku dni podpisało się ponad tysiąc osób.
Radni PO wyszli też wtedy z pomysłem obywatelskiego projektu uchwały, aby do połączenia nie doszło. Podpisało się pod nim ok. 1,4 tys. mieszkańców. 5 października większość radnych zagłosowała jednak przeciw.
W poniedziałek przyjęli formalnie uchwałę w sprawie połączenia Centrum Zamenhofa z BOK, a także projekt statutu nowej placówki. W dyskusji przed głosowaniem przeciwnicy zgłaszali wątpliwości, czy nowy Białostocki Ośrodek Kultury przejmie wszelkie zadania Centrum Zamenhofa.
Zgodnie ze statutem BOK będzie zajmował się m.in. upowszechnianiem dorobku kulturowego i historycznego związanego z wielokulturowością miasta, idei tolerancji, budowaniem płaszczyzny dialogu kulturowego oraz popularyzowaniem postaci i dzieła Ludwika Zamenhofa.
Dyrektorem tej placówki ma być obecna szefowa BOK.(PAP)
swi/ rof/ mow/