Rosyjski chór Konserwatorium Muzycznego w Kazaniu zdobył Grand Prix kończącego się w sobotę Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce.
Wzięły w nim udział 24 chóry z Polski, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rosji, Serbii, Francji i Izraela. Festiwal zakończą dwa sobotnie koncerty galowe: w soborze św. Trójcy w Hajnówce (gdzie od środy do piątku odbywały się też przesłuchania konkursowe) oraz w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
Międzynarodowe jury podkreśliło w protokole ze swego posiedzenia "różnobarwny i bardzo wysoki poziom artystyczny" występujących w tym roku chórów. Zwróciło też uwagę na liczną reprezentację chórów parafialnych, zarówno miejskich, jak i wiejskich. Liczny udział chórów parafialnych, które na co dzień wykonują muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych, to specyfika festiwalu w Hajnówce. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki.
Grand Prix tegorocznej edycji Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej zdobył chór Konserwatorium Muzycznego z Kazania. Na festiwalu wystąpił po raz pierwszy, tworzą go studenci wydziału dyrygentury tej uczelni.
Jurorzy nagrodzili też chóry w czterech kategoriach: chórów parafialnych wiejskich, parafialnych miejskich, innych oraz akademickich.
W grupie chórów parafialnych wiejskich pierwsze miejsce zdobył chór parafii prawosławnej Św. Apostoła Jakuba z Łosinki (Podlaskie). Wśród chórów parafialnych miejskich najlepszym okazał się chór miejscowy - parafii prawosławnej Św. Trójcy w Hajnówce, zaś w grupie chórów innych: grupa wokalna zespołu muzycznego Instytutu Straży Granicznej z Mińska na Białorusi.
W kategorii chórów akademickich pierwsze miejsce jurorzy przyznali kameralnemu chórowi Wydziału Sztuki Uniwersytetu Państwowego „Crescendo” w Krzywym Rogu na Ukrainie. Specjalną nagrodę otrzymał izraelski chór Shir Hadash.
Festiwalowi w Hajnówce patronuje Cerkiew, a organizuje go społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej", pomagają w tym też miejscowe samorządy. Dwa lata temu impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny". Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.
W maju to nie jedyny w województwie podlaskim festiwal muzyki cerkiewnej. W przyszłym tygodniu w Białymstoku odbędzie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2014". Ma on Hajnówkę w nazwie bo tam był zapoczątkowany, ale od 2003 roku odbywa się w Białymstoku.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są właśnie w województwie podlaskim. (PAP)
rof/ bos/