Inne

29.03.2018

Cieszyn zmodernizuje Muzeum Drukarstwa; otrzymał na to dotację z UE

Cieszyn zmodernizuje Muzeum Drukarstwa. Burmistrz Ryszard Macura powiedział w czwartek, że prace rozpoczną się w br., ale główna ich część przypadnie na 2019 r. Będą kosztowały ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało obecnie na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.

„Modernizacja przede wszystkim ma na celu poszerzenie przestrzeni ekspozycyjnych. Muzeum cieszy się dużą popularnością. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób. Liczymy, że po remoncie liczba ta wzrośnie” – powiedział w rozmowie z PAP Macura.

W Muzeum, istniejącym od ponad 20 lat w jednym z domów w centrum miasta, dobudowany zostanie m.in. parterowy obiekt z tarasem na dachu. „Zaadaptowane zostaną dwa mieszkania na pierwszym piętrze. Do końca ub.r. były zajęte przez lokatorów, ale znaleźliśmy dla nich lokale zastępcze” – wyjaśnił Macura. Zagospodarowany zostanie teren wokół placówki. Powstanie winda. Odświeżone zostaną też pozostałe pomieszczenia muzeum.

Dotychczasowa ekspozycja główna pozostanie na parterze kamienicy. Tu też będzie można organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna. Tam też znajdą się pomieszczenia administracyjne.

Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Zobaczyć w nim można kompletną drukarnię typograficzną z pełnym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Są też przykłady innych technik drukarskich. Zgromadzono materiały o miejscowych drukarniach i dokumentujące działalność zasłużonych drukarzy. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju.

Muzeum Drukarstwa jest częścią położonego na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL